"Мотор на икономиката", "Посланик на България пред света", "Отрасъл над средното европейско ниво" - през последните две десетилетия политиците у нас никога не са пестили суперлативи за сектора на информационните и телекомуникационните технологии. Както обикновено, там, където има много думи, няма много действия.
Така днес България изглежда загубила своето IT темпо, набрано още през първите години на XXI век. Непрекъснатата нужда от кадри и на практика сигурния бизнес на компаниите вече са под сериозна въпросителна, а 2024 г. беше белязана от знакови събития като съкращенията във VMware и оттеглянето на Uber.
Никое от сменилите се за няколко години половин дузина правителства не излезе с ясна дългосрочна стратегия за подкрепа на развитието на сектора, а мерки като вдигането на максималния осигурителен доход и до днес са редовно "благославяни" из професионалните групи в социалните мрежи.
България се появи на световната IT карта благодарение на комбинацията от високо качество и разумна цена. Пазарът обаче се променя, а заедно с него - и дефинициите на "качествено" и "некачествено". А по отношение на цената, ето как стоим в момента в сравнение с някои от нашите съседи.
- По данни на Националния статистически институт у нас, към юни 2024 г. средната брутна заплата в сектор "Създаване и разпространение на информация и творчески продукти" е 5229 лева.
- В Сърбия неотдавна бяха оповестени данни, че средната ICT заплата е еквивалентът на около 4200 лева.
- В Гърция според данни от платформи като Salary Explorer актуалното средно брутно възнаграждение в сферата на информационните технологии е еквивалентът на около 5000 лева.
- Според националната статистика на Румъния през юни средната заплата в сферата на информационните и комуникационните технологии е била еквивалентна на 6670 лева бруто.
Тук е важно да се подчертае, че у нас статистиката събира на едно място IT, книгоиздаване, медии, кино и ред други подсектори с традиционно по-ниски заплати. Това означава, че, ако сравняваме "ябълки с ябълки", изглежда напълно възможно България да е най-скъпата балканска IT дестинация - сред конкуренти с активна стартъп сцена, национални стратегии за иновациите и големи инвестиции от водещи глобални компании.
"Секторът тук има и тепърва ще има много проблеми, свързани с липсата на конкурентно предимство. Нито сме евтини - ето ги Сърбия, но и Турция. Нито има големи обеми, на базата на които може да се изпълни голямо търсене - както например отново Турция или Далечния Изток. Нито, въпреки всичкото говорене, създадохме някаква развита среда за иновации, за разлика от Естония и Израел, примерно", коментира пред Money.bg предприемачът Александър Дрангажов. Той създаде, разви и през миналата година продаде международната софтуерна компания Questers.
Според него "България отдавна не е евтина дестинация и всички компании, които работят с екипи тук са доволни от хората - с готовност плащат заплати, които са в пъти по-високи, отколкото на други места", но "инерцията от ранните 2000-ни се губи и трябва да се променяме динамично".
През годините много се говори за това, че българският IT сектор ще има по-стабилно бъдеще, ако акцентът в него се премести от аутсорсинга и подизпълнителската дейност към създаването и налагането на собствени продукти. Това звучи хубаво, но не е никак лесно.
"Иновациите не се правят със строително-монтажни работи и наливане на бетон в тех паркове, а с образование и среда. Всички знаем как топ IT гигантите са започнали по гаражи и мазета", отбелязва Дрангажов. По думите му има "единични примери" за собствени продукти на български компании, "но нищо, което да седи на картата в глобален аспект".
Шанс или заплаха е навлизането на изкуствения интелект? "Автоматизациите са предизвикателство, но както се видя не са края на айтитата и на девовете. Със сигурност обаче няма да е каквото беше до момента и фабрики за нискоквалифицирани coding monkeys няма да са необходими", отговаря предприемачът.
Затова и компаниите, които ръководи, поставят акцент върху образованието - включително и върху хуманитарните науки: "Можеш да използваш AI много по-успешно, ако си прочел някоя и друга книга повече".
jim-jones
на 01.10.2024 в 15:42:55 #1Данъкът до пълен разход за работодател е доста по-висок в Румъния и Сърбия в сравнение с този в България, така че да се гледа на база брутна заплата е непрофесионално.