Китай използва армия от дронове във борбата с вредителите по земеделските култури. Методът регистрира смъртност от 98% в южните части на страната, според производителя.

Производителят на дронове XAG, базиран в Гуанджоу, си сътрудничи с германския фармацевтичен гигант Bayer Crop Science в мащабна операция с многобройни дронове за унищожаването на агресивния към земеделските култури армейски червей в китайския регион Гуанси.

Автономните устройства, заредени с инсектицид с ниска токсичност, успешно са се справили с вредителите в ръководена от правителството операция в югозападната провинция Юнан, заяви XAG.

Фермерите разчитат на изкуствен интелект за по-добра реколта

Фермерите разчитат на изкуствен интелект за по-добра реколта

Камери засичат вредителите и болестите по растенията

"Това е "унищожаващо насажденията чудовище", което атакува над 80 вида посеви", заяви XAG в изявление в понеделник. В него се казва още, че повечето фермери прибягват до традиционните инсектицидни пръскачки, които не само не успяват да се движат достатъчно бързо срещу "хищния падащ армейски червей", но също така ги излага на опасни химикали.

Падащият армейски червей е вредител, който се е разпространил от Америка до Африка и Азия. Храни се с ориз, царевица, зеленчуци, памук и други.

След пристигането си в Китай, земеделският вредител напредва на север, засягайки 950 000 хектара култури в 24 провинции към средата на август, включително части от Хебей, Шанси и Шандонг, пише в официален доклад, публикуван в края на миналия месец. В момента огнищата от засегнатите райони са на 90% под контрол според доклада.

Дроновете могат безопасно да работят след залез слънце, за да убият вредителите, които се хранят най-активно през нощта, пишат от XAG.

Според съобщение на местни медии дроновете също ефективно са помогнали да се контролира разпространението и на други видове вредители. Някои фермери са на мнение, че методът може скоро да се използва масово заради ефикасността си.

Климатичните промени и селското стопанство: Губи Индия, печели Канада

Климатичните промени и селското стопанство: Губи Индия, печели Канада

Те могат да направят бедните още по-бедни, а богатите - още по-богати