Европа не ражда големи технологични компании с глобално влияние като тези, които идват от САЩ и Китай. Често се питаме защо?

Една от причините може да е, че европейските стартиращи компании не дават на служителите си толкова голяма възможност внезапно да забогатеят, показва изследване на европейската фирма за рисков капитал Index Ventures.

Докато служителите в стартъпите в САЩ често получават част от възнаграждението си под формата на акции, което им позволява да ги осребрят, ако компанията бъде продадена или стане публична, младите фирми в Европа не предлагат стимули от подобен мащаб.

Анализът на 73 компаниии установява, че европейските служители притежават средно около 10% от стартъпа, където работят, а тези в САЩ - средно 20%. В европейските компаниии опциите за акции са привилегия, запазена предимно за ръководните кадри и в много по-малка степен за редовите служители.

Възможността за неочаквана финансова печалба ще улесни европейските новосъздадени компании да наемат и задържат служители, които иначе могат да се присъединят към технологични компании от САЩ, предлагащи по-добри заплати и социални придобивки, да се преместят извън Европа или да отидат на по-нискорискови корпоративни работни места.

Служителите в стартъпите трябва да имат повече привилегии

Източник: iStock

Служителите в стартъпите трябва да имат повече привилегии

Index Ventures стартира пред 20 години с идеята да пренесе модела на рисков капитал от Силициевата долина в Европа. През годините тя подкрепя компании като Skype, Supercell и Just Eat.

Европейските политици, инвеститори и бизнес лидери се борят с начини за стимулиране на технологичната индустрия в региона. По-известен със своите строги регулации на сектора, отколкото с иновациите, Старият континент се опитва да създаде среда, която ще превърне Европа в дом на следващия Facebook или Tencent.

Експертите смятат, че политиците в региона трябва да направят повече, за да насърчат компаниите да предлагат опции за акции, включително да се намалят данъците при упражняването на тези опции.

В Швеция липсата на доходоносни опции за акции в Klarna AB, един от малкото технологични "еднорози" в Европа, доведоха до напускането на множество ръководни кадри, тъй като шведските данъчни закони затрудниха компанията да възнаграждава персонала си чрез акции.

"Вярваме, че един нов подход към собствеността на служителите е от ключово значение за създаването на европейски технологични гиганти от мащаба на Google или Amazon", посочва компанията за рисков капитал.