Японската Toray Industries разкри 149 случая на фалшифициране на данни за качеството на материалите си.
Измамата е извършена в едно от дъщерните й дружества - Toray Hybrid Cord и обхваща период от 8 години. Тя включва различни продукти, сред които нишки укрепващи автомобилните гуми, продавани на 13 клиенти. Засегнатите клиенти са предимно в Япония, но има и един в Южна Корея.
Виновните са двама мениджъри за контрол на качеството, мотивирани отчасти от натиска да изпълнят целите за доставка на продукти. Комбинираните приходи от 149-те случая възлизат на 150 млн. йени (1.35 млн. долара) и няма да имат голямо влияние върху печалбата на Toray.
Японската компания, която е най-големият световен производител на композитни материали от въглеродни нишки, продължава разследването за други възможни нарушения. Нейните продукти се използват за подсилване на гуми и други промишлени стоки.
Toray отказва да съобщи имената на засегнатите клиенти, но отрече сред тях да e авиогигантът от САЩ самолети Boeing (японската компанията е основен доставчик на въглеродни влакна, използвани в пътническите му самолети) и японската Fast Retailing - компанията-майка на японския моден лидер Uniqlo.
Дъщерното дружество е открило проблемите през юли миналата година, а групата е научила за тях през октомври. Тя решила да оповести публично измамата след слуховете, които се появиха по-рано този месец в анонимно онлайн съобщение.
"Нямаше законови нарушения или проблеми с безопасността; това беше между нас и нашите клиенти, така че нямаше нужда да се разкрива", каза президентът на Toray Акихиро Никаку.
Онлайн съобщението принуди компанията да "даде правилно обяснение преди да се разпространят слухове", каза Никаку, добавяйки, че ако подобни случаи бъдат открити в бъдеще, компанията няма да бъде задължена да ги огласи.
Коментарите вероятно ще предизвикат загриженост относно управлението на японските производители и ангажимента им да премахнат измамите. Те заплашват доверието в японското производство, което усеща все по-силната конкуренция на азиатските му съседи Китай и Южна Корея.
Сред грешниците са стоманеният гигант Kobe Steel, както и автопроизводителите Nissan, Mitsubishi, Subaru. Всички те са фалшифицирали данни за качеството на продуктите си.