Нарастващият недостиг на работна ръка принуждава румънските компании да търсят нови начини за намиране на работници. Освен "вноса" на чужденци от Азия, големите местни фирми все по-често се обръщат към затворите, пише Economica.net. Оказва се, че работодател №1 за лишените от свобода е Leoni.

Компанията за автомобилни кабелни системи е добре известна у нас, след като по-рано през годината обяви, че затваря завода си в Плевен.

Leoni, които напускат България, паднаха под китайски контрол

Leoni, които напускат България, паднаха под китайски контрол

Производителят на кабелни системи за автомобили имаше сериозни проблеми

През първите девет месеца на 2024 г. средно 6232 лишени от свобода румънци са извършвали трудова дейност вътре и извън затворите. От тях 1924 са работили по договори за предоставяне на услуги, а 4308 са извършвали дейности в интерес на местата за лишаване от свобода, съобщават от Националната администрация на затворите пред портала Termene.ro. Тези дейности включват поддържане на реда, почистване и други задачи в рамките на румънските затвори.

Компаниите, които най-мащабно си сътрудничат с властите, за да си осигурят услугите на лишени от свобода, са:

  • Leoni Wiring Systems SRL - 202 лишени от свобода;
  • R.D. Romania SRL - 183 лишени от свобода;
  • ContiTech - 90 лишени от свобода;
  • Renaissance - 89 лишени от свобода;
  • De Longhi - 68 лишени от свобода.

Като цяло, компаниите в индустриалното производство и тези, при които има дейности, свързани със строителство, извозване на отпадъци или обработка на хранителни продукти, най-често разчитат на затворници с леки присъди и препоръки за добро поведение.

Leoni, която напуска България, съкращава стотици и в Румъния

Leoni, която напуска България, съкращава стотици и в Румъния

Там вече беше затворен един завод

Според законодателството в северната ни съседка, 40% от заплатата остава за лишения от свобода, а 60% - за затвора, в който изтърпява присъдата си. Обикновено те получават минимално възнаграждение.