Едно произнасяне на антимонополния орган окончателно взриви отношенията между големите телекоми в България - A1 и Yettel атакуваха както Vivacom, така и Комисията за защита на конкуренцията, след като тя разреши придобиването на няколко големи регионални оператори от наследника на БТК.
Оказва се, обаче, че поне една от тези сделки, обявени първоначално още през май 2021 г., може да се наложи да бъде предоговорена - за голямата русенска телекомуникационна група NetWorx.
Контекст: NetWorx е основана през 2000 г. С днешна дата компанията предлага телевизия и високоскоростен интернет до хиляди домакинства в над 70 населени места в областите Русе, Разград, Силистра, Монтана, Търговище, Ловеч, Велико Търново, Варна, Плевен, Видин, Добрич, София-град и София-област. За целта компанията има стотици километри оптични трасета.
Според последния публикуван годишен финансов отчет на "Нетуъркс-България" ЕООД (за 2019 г.) приходите на компанията са в размер на близо 19,6 млн. лв., а печалбата - над 1,8 млн. лева.
Преди 2 години КЗК разреши сделката с Vivacom, но "Теленор България" оспори в съда решението на регулатора. Върховният административен съд върна процедурата обратно в КЗК, която в крайна сметка отново позволи придобиването. Часове след публикуването на решението A1 и Yettel обявиха, че с него Vivacom ще придобие прекалено голяма сила на пазара в Северна България.
Детайли: Пред регионалния сайт Ruse News собственикът на NetWorx Силен Максимов коментира, че "сделка ще има, само ако условията се предоговорят".
"Сделката трябва да се предоговори по няколко причини. Първо - минаха повече от две години. На второ място - инфлацията. На трето - повишената EBITDA на компанията", обясни пред Money.bg Максимов.
Предоговарянето става възможно, защото заради обжалванията и повторното произнасяне КЗК обвързващите срокове по договора между Vivacom и NetWorx са изтекли - по думите на Максимов, "отдавна". Той обаче беше категоричен, че в случая сроковете не са фактор, тъй като Vivacom "прояви разбиране, когато ние имахме проблеми" (при акция на ГДБОП от август 2021 г., която според него е била част от атака срещу компанията) и "напълно редно е ние да проявим разбиране, когато Vivacom има проблем с одобрението на КЗК".
Затова и по думите му двете компании в момента са "в постоянна комуникация".
От друга страна: Пред Ruse News Максимов отбелязва, че е готов и за вариант да запази компанията си.
Още нещо: От Vivacom изпратиха следната позиция за Money.bg: "Не бихме могли да коментираме публично теми, които са предмет на търговски взаимоотношения между две страни и конфиденциални клаузи".