На фона на топлото и сухо време в началото на есента, задълбочило сушата в югоизточните части на Европейския съюз, Европейската агенция за наблюдение на селскостопанските ресурси (MARS) понижи прогнозите си за средните добиви от царевица в ЕС с близо 2% спрямо направените през септември до 7,13 тона от хектар от 7,26 тона от хектар.

Ако новото предвиждане се оправдае, добивите ще останат с 5% под средния 5-годишен резултат, но ще надхвърлят с 21% тези от още по-сухата 2022 г., пише sinor.bg.

При слънчогледа прогнозата е понижена с близо 5% до 2,1 тона от хектар от предвижданите 2,2 тона от хектар през септември, като тук също спадът спрямо средния 5-годишен показател е с 5%, но ръстът спрямо получените добиви в ЕС през миналата година е с 12%.

Основание за прогнозата е влошаването на оценките за реколтите от пролетните култури в България, Гърция, Румъния и Унгария.

Наблюдения на експерти на агенцията сочат, че умерените температури на въздуха и достатъчната влажност на почвата са помогнали за развитието, узряването и жътвата на пролетните култури в повечето държави-членки на ЕС с изключение на вече посочените. Времето е съдействало и за подготовката и провеждането на сеитбата на есенниците.

В северните части на Европейския съюз топлото есенно време е помогнало на посевите да узреят след силните летни дъждове и е съдействала за сеитбата на есенните зърнени култури и рапицата. Сушата обаче е попречила на сеитбата на маслодайната култура в югоизточните части на ЕС, затова някои ниви може да се наложи да бъдат презасявани. Ако там не паднат дъждове, може да бъде допълнително затруднена и сеитбата на зърнените култури.

Като цяло времето в северното полукълбо стимулира активната жътва на царевицата, което води до нарастване на предлагането и натиска цените.

По данни на Европейската комисия през селскостопанския сезон 2023-2024 г. вносът на царевица в ЕС е намалял с 40% спрямо съответния период на миналия сезон до 5,067 млн. тона. От тях 2,249 млн. тона е доставила Бразилия, 2,211 млн. тона - Украйна, а едва 220 хил. тона - Канада. Най-много царевица сред държавите членки на общността е внесла Испания - 2,104 млн. тона, следвана от Нидерландия с 675 хил. тона и Италия с 617 хил. тона.