Най-големите индустриални предприятия, потърпевши от скока в цените на природния газ у нас, бяха заводите от химическата и стъкларската промишленост, както и тези в металургията. В средата на август в единствения торов завод у нас, в който се произвежда амоняк, принудително спряха производството, а 61 от работниците бяха освободени.
Торовият завод в Димитровград е един от най-големите работодатели в региона. За да работят мощностите тук, природният газ е не само енергоносител, но и основна суровина за производство на амоняк.
"12 100 мегаватчаса на ден са ни необходими, което при цена от около 300 лева, означава над 3 600 000 с ДДС или над 120 млн. на месец", каза, при затварянето на завода Мирослав Иванов - изпълнителен директор на "Неохим", цитиран от БНТ.
Така след около два месеца прекъсване на дейността от 16 октомври 2022 г. "Неохим", започна предпускови операции и пускови операции за стартиране на производствените си мощности, става ясно от съобщение на сайта на дружеството.
Предвижда се възобновяването на дейността да бъде извършено поетапно - с I-ви етап пуск на инсталациите на цех "Азотна киселина" и на цех "Амониев нитрат" след приключване на мероприятията по Годишен планов ремонт 2022г. за посочените цехове. Пускът на инсталациите за производство на Амоняк и за производство на Амониев бикарбонат се предвижда на по-късен II-ри етап, който се очаква да бъде реализиран в рамките на един месец.