Европейската военна промишленост отбелязва устойчив ръст от началото на войната в Украйна. Това обаче не важи за швейцарските компании в сектора, пише SWI. Бизнесът им страда на международно ниво поради ограниченията, свързани с неутралитета на държавата на политическата сцена.

Рестрикциите касаят дългогодишни междудържавни партньорства и връзки като това между Швейцария и Германия, например. Най-голямата европейска икономика е традиционно най-големият купувач на оръжия и боеприпаси. Именно Германия обаче реши да изключи швейцарските компании от някои договори за военни поръчки поради забраната на Швейцария произведени от нея оръжия да бъдат предавани на Украйна. Федералната служба за обществени поръчки в областта на отбраната (armasuisse) е била уведомена за това, съобщава френският вестник Le Temps.

Случаят доби особена гласност покрай мащабна обществена поръчка за камуфлажни мрежи, които осигуряват освен визуално прикритие, така и защита от радарно и термовизионно изобразяване. На етап оферти стана ясно, че швейцарска компания с интерес към сделката е получила отказ от участие. Това се потвърди и от официална позиция, изпратена като отговор на запитване на държавно ниво.

Малките дронове решават битките в Украйна - защо те не са бъдещето на войната

Малките дронове решават битките в Украйна - защо те не са бъдещето на войната

Във Франция са убедени, че новите им бойни машини ще могат да отбиват атаките на безпилотниците

Като част от основанията си Германия посочва забраната на Швейцария от миналата година за износ на закупени преди 30 години над 12 хиляди боеприпаса за танковете Гепард за Украйна. Позицията на Швейцария пък е базирана на Закона за военните материали, който забранява реекспорта на произведени в страната оръжия за държави, участващи в активен конфликт. Въпреки че правителството официално осъди руската агресия, то подчерта, че решенията му стъпват именно на Закона за неутралитета.

Кой още избягва швейцарските оръжейни компании?

Нидерландия стана първата страна, която преустанови закупуването на швейцарски оръжия след решение на парламента. Това дойде в резултат на блокирането на износа на 96 танка Леопард-1, съхранявани в Италия, които Нидерландия възнамеряваше да ремонтира в Германия и да предостави на Украйна.

Според медийни публикации подобни съображения имат и Испания и Дания, които също са получавали откази по различни казуси, касаещи изпращането на военна техника в Украйна.

Макар досегашните изявления да не удрят твърде сериозно швейцарската оръжейна промишленост, те представляват предупреждение, че Европа иска промяна в курса на международната политика.

Експерти по сигурността посочват, че ситуацията пречи на швейцарските компании да изнасят продуктите си, което им влияе негативно както по финансови причини, така и по отношение на интегритета им в международните производствени и логистични вериги.

Rheinmetall вече строи завод за снаряди в Украйна

Rheinmetall вече строи завод за снаряди в Украйна

Инвестицията е за стотици милиони евро

Все по-често се чуват мнения както във, така и извън Швейцария, че остава неясно все пак защо продадени преди десетилетия оръжия попадат под забрана от Закона за неутралитета. В швейцарския парламент също се заговори за промени, които да дадат по-голяма гъвкавост при одобряването на определени оръжейни сделки, както и да се разреши реекспорт на военни материали, закупени преди 5 и повече години.