Кандидатстването за работа изисква усилие на ума - изчерпателни и коректни отговори на поставените въпроси, оригинално представяне на собствените възможности и стратегическо позициониране на ключовите думи, които експертът по подбора очаква да прочете. Именно затова в наши дни мнозина се опитват да спестят загубата на време и главоболията и прехвърлят на платформи с изкуствен интелект като ChatGPT писането например на мотивационното писмо.
Както подчертава в своя статия в Business Insider изпълнителният директор на HR компанията Applied Тес Мартинели, в отдел "Човешки ресурси" не спят и поне тя и колегите ѝ са открили много ефективна методика, чрез която хващат AI кандидатурите.
Тя подчертава, че към момента няма автоматичен инструмент, който на 100% да засича генерираните текстове: "Всъщност едно скорошно проучване показа, че големи модели на изкуствен интелект погрешно класифицират неща като Библията и Конституцията на САЩ като създадени от изкуствен интелект".
Затова и в Applied правят нещо доста по-"аналогово" - един човек не гледа една, а няколко кандидатури едновременно и отбелязва приликите в синтаксиса и структурата.
"Установихме, че е много по-лесно да се видят появяващите се модели, когато се разглеждат 20-30 заявления едновременно, вместо да се разглежда само едно поотделно. След като направихме безброй кръгове на откриване на сходства, установихме, че често малки детайли, като форматиране и пунктуация, издават използването на изкуствен интелект от кандидата", обяснява Мартинели.
Ето и какво най-често издава синтетичните текстове:
- Ненужни главни букви в изреченията;
- Препинателни знаци на нехарактерни места;
- Съмнително еднакъв брой подзаглавия, параграфи и подточки при различни отговори на сходна задача.
По думите на експерта все по-често кандидатите използват AI за вдъхновение, но пишат отговорите си сами - и така е изключително трудно да бъде установена неговата намеса.
Така или иначе, Мартинели е категорична - за нея установеното използване на изкуствен интелект не е повод за директна дисквалификация. Тя вижда и конкретни ползи от него.
"Големите езикови модели като GPT са чудесни в синтезирането на информация, обобщаването и създаването на структура, което може да бъде изключително полезно за кандидати, чийто роден език не е английският или които не го владеят свободно. От хората, които кандидатстват за позиции на софтуерни инженери и специалисти по данните, може да се поиска да използват AI по време на практическите тестове. В тези случаи не се страхувайте да покажете цифровите си умения", призовава тя.
И дава още един съвет: "Кандидатите да използват AI, за да си помогнат да идентифицират ключовите умения и качества, които мениджърите по наемане на работа ще търсят. Прекарайте описанието на длъжността през ChatGPT и го помолете да обобщи и сподели примери за съответните умения и как те могат да бъдат използвани на практика".