Секторът на информационните технологии продължава да е в топ 3 на най-бързо развиващите се у нас през последните години. И изглежда това няма да се промени скоро, като се им предвид, че през миналата година именно в него са били създадени най-много нови фирми.

Перспективата за скоростно кариерно израстване и добро заплащане привлича много млади хора без опит не само в София, но и в останалите големи градове, въпреки че възможностите в столицата остават най-големи. Има обаче един голям въпрос за това каква точно заплата може да получава човек в този бранш.

Официална статистика по този въпрос липсва. Според експерти кадрите в IT индустрията у нас понякога са по-добре платени от колегите си в други държави от Южна Европа, като Португалия, например.

Изпреварваме Южна Европа в софтуерните заплати

Изпреварваме Южна Европа в софтуерните заплати

У нас среден програмист получава около 1500 евро

Освен това страната ни се конкурира с Гърция и Италия в тази посока. В първата среден програмист взема около 2000 евро на месец, а във втората заплатата за същата позиция пада под тази граница. За сравнение у нас се смята, че средното месечно възнаграждение за един среден програмист е около 1500 евро.

И все пак може да се каже, че парите, които човек може да получава в този сектор, доста варират в зависимост от това какъв опит има, както и в кой град от страната живее.

Стартови заплати от 500 до 10 000 лева

Анкета на голямата Facebook общност на хора от бранша, в която са се включили над 550 човека, внася малко светлина по този въпрос. От отговорите в нея става ясно, че най-ниските стартови заплати в бранша могат да са под минималната работна заплата в момента, която е 460 лева.

Така, например, програмист от Пловдив споделя, че първоначално е бил нает на нетно възнаграждение от 325 лева. Трябва да се има предвид обаче, че той е с 11 години опит и вероятно посочената сума се отнася за минал момент.

Като цяло може да се каже, че долната граница при стартовите заплати в нето е около 500-600 лева. В този порядък заплати вземат, както разработчици на софтуер, така и системни администратори.

От друга страна стартовите заплати могат да надхвърлят и 5000 лева в зависимост от позицията и опита на кандидатите. Анкетата показва, че разработчик на уеб приложения (web developer) във Варна може да бъде нает на 2000 лева нетна заплата и с 2 години опит.

С повечето години работа обаче идват и по-атрактивни предложения. Така на същата позиция, но с 6 години опит в сферата, човек може да получи и стартова заплата от 3200 лева.

Горната граница достига и 10 000 лева. По толкова компании в София дават на хора, които ръководят цели екипи с опит на подобна позиция от 5 години.

Заплати от над 10 000 лева

По отношение на текущата заплата от анкетата става ясно, че и сега има хора, които се занимават с разработка на софтуер и вземат заплата около минималното трудово възнаграждение за страната. Програмист от столицата, специализиран в работа с Java, посочва, че заплатата му е 425 лева, като има 5 години опит на позицията.

Малко повече - 600 лева, твърди, че взема негов колега от Варна с 18 години стаж, а тийм лидер с 3 години опит отговаря, че възнаграждението му не надхвърля 750 лева.

Долната граница обаче варира между 800 и 1400 лева, като по-често по толкова вземат служители с неголям опит - под или около 1 година.

Специалисти на подобни позиции, но с повече стаж, обаче могат да вземат 10 и повече пъти по-големи заплати. Горната граница в това отношение надхвърля 7500 лева нето, като някои получават и над 10 000 лева месечно.

Около 8000 лева вземат програмистите, включили се в анкетата, които са с над 10 години опит в сферата. Разработчик на iOS приложения обаче твърди, че за 3 години работа е достигнал заплата от 7000 лева.

Над 13 000 лева посочват като текущо трудово възнаграждение хора, назначени на ръководни позиции, които работят с цели екипи. Най-високо трудово възнаграждение от 18 000 лева според анкетата има служител от София, който отново е тийм лидер на позиция анализатор на бизнес системи (business system analyst) и има 18 години опит.