С близо 10% ще се вдигнат възнагражденията на по-голямата част от заетите в пивоварния сектор у нас за периода между 2018 и 2020 година, като по данни на Националния осигурителен институт (НОИ) към момента средният осигурителен доход в бранша е в размер на 1452 лева или с 40% повече от средният за страната.

Това означава, че с повишението от около 10 на сто средният осигурителен доход ще стане над 1590 лева.

За това се договориха от Съюза на пивоварите в България (СПБ) с подписването на нов Браншови колективен трудов договор (БКТД). Според него промените, въведени със споразумението ,ще засегнат около 2300 души, заети в сектора.

Повишаването на заплатите ще обхване наетите на длъжности, като техници, приложни специалисти, квалифицирани работници, машинни оператори и монтажисти.

"Тези категории обхващат 1600 души или 70% от общо заетите в пивоварната промишленост. В същото време за всички в индустрията минималната ставка за нощния труд е договорена на 1,20 лева на час, което е близо 5 пъти повече от определените с Наредбата за работната заплата не по-малко от 25 стотинки на час", посочват от СПБ.

"С тези и други социални придобивки, както и с възможностите за обучение, израстване в професията, обмяна на опит, включително в други държави за заетите в мултинационалните компании, работодателите в бирената индустрия се стремят да стимулират своите служители, както и да привличат млади специалисти и технически кадри", коментира изпълнителният директор на СПБ Ивана Радомирова.

БКТД ще действа в периода 2018-2020 г. и вече е внесен в Главната инспекция по труда и в Министерството на труда и социалната политика за пето по ред разпростиране и изпълнение на постигнатите договорености от всички предприятия за производство на пиво и малц.

Възнагражденията в бранша ще бъдат увеличени за пореден път, като за последните 14 години пивоварният сектор е с най-високи средни заплати в хранителната и питейна промишленост и е сред първите 10 икономически дейности с най-високи средни осигурителни доходи в страната.