През 2014 година някогашната най-млада милиардерка спечелила сама богатството си Елизабет Холмс е във вихъра си. Тогава нейния старт-ъп за кръвни тестове Theranos е на върха. Заради революционната си идея пък Холмс е смятана за гений в бизнеса от ранга на Стив Джобс.

Успехът й обаче е кратък, като няколко години по-късно се разразява скандал с технологията, която ползват от Theranos. Това коства цялото богатство на основателката на компанията, както и славата на компанията. Каква обаче е цялата история на необикновената Елизабет Холмс?

Ранните години на Холмс

Тя е родена на 3 февруари 1984 година във Вашингтон. Двамата й родители - Ноел и Крисчън, работят за различни държавни институции. Когато тя е още малка семейството й се премества в Хюстън.

На 9-годишна възраст Елизабет пише писмо до баща си, в което посочва: "Това, което искам да постигна в живота си, е да открия нещо, което никой не смята, че е възможно.".

В тийнейджърските си години тя започва собствен бизнес - тя продава т.нар. компилатори (бел. ред. Компилаторът е компютърна програма, която превежда даден компютърен изходен код в семантично отговарящ код на език от (обикновено) по-ниско ниво) за C++ на китайски училища.

Милиардерката Елизабет Холмс, която изгуби всичко, но поне остана на работа

Някогашната най-млада милиардерка, която изгуби всичко, но поне остана на работа

Заради нови разкрития около скандала с Theranos тя плаща нови глоби

Кога се ражда идеята за Theranos?

Холмс се възхищава на своя прапрадядо Крисчън Холмс, който е хирург. Заради него първоначално тя иска за се занимава с медицина. По-късно обаче открива, че има страх от игли, а именно той е мотивът й след време да създаде Theranos.

Тя следва инженерна химия в Станфордския университет. Там печели 3000 долара стипендия за осъществяването на свой проект.

По-късно става стажант в Института за генова в Снигапур. Холмс успява да получи работата там до голяма степен, защото говори мандарин. По същото време с помощта на професор Чанинг Робъртсън, с когото работи, създава първата си компания - Real-Time Cures, която по-късно е преименувана на Theranos.

Скоро Холмс патентова своето изобретение - устройство, което следи кръвните показатели на пациентите и изчислява от каква доза от медикаментите си се нуждаят те. Тя напуска Станфордския университет и започва усилено да работи за Theranos.

Най-младата милиардерка в света изгуби само за година цялото си състояние

Най-младата милиардерка в света изгуби само за година цялото си състояние

Елизабет Холмс притежаваше 4.5 милиарда долара

От възход към падение

Бизнес моделът на компанията е базиран на идеята, че с използваната технология могат да се правят кръвни тестове като за тях са нужни само пръстови отпечатъци и съвсем малко количество кръв. Холмс твърди, че тестовете могат да установят и онкологични заболявания.

След това започва набиране на капитал от инвеститори, като през цялото време от компанията не разкриват напълно как работи метода им. Основателката на компанията скоро се превръща в най-младата милиардерка, спечелила сама парите си, със състояние от около 4,5 милиарда долара.

Скоро обаче се появяват съмнения относно използваната от компанията технология. През август 2015 година американската Агенция за контрол на храните и лекарствата започва разследване на фирмата. Инспекторите установяват "големи неточности" в тестовете на Theranos.

Два месеца по-късно в американските медии излиза разследване, свързано с компанията и оттам тръгват големите проблеми за нея.

През лятото на 2016 година дружеството започва да затваря своите лаборатории и центрове.

Само преди месец Холмс беше обвинена в "мащабна измама" от Комисията по ценните книжа и борсите в САЩ. След това тя доброволно се отказа от финансовия контрол върху компанията, плати 500 хиляди долара глоба и върна 18,9 милиона акции на Theranos.

С това решение на органите тя няма да може да бъде дилектор или дори служител на публично търгуваща се компания в следващите 10 години.