Корупцията в Западна Европа и Европейския съюз става все по-осезаема или така се твърди в изследването "Индекс за възприятие на корупцията" за 2023 година на Transparency International. Средният резултат за региона е 65 от 100 на Индекса за възприятие на корупцията (CPI). Той пада за първи път от почти десетилетие в Западна Европа и Европейския съюз, но регионът остава с най-висок резултат в CPI.

Последният Индекс - CPI на Transparency International разглежда 180 държави и територии според техните възприемани нива на корупция в публичния сектор по скала от нула (силно корумпиран) до 100 (липса на корупция).

Какво показват резултатите за Европа и ЕС?

Според оценки на експерти и бизнесмени в доклада най-малко корумпираната страна в света е Дания, следвана от Финландия и Нова Зеландия, които заемат второ и трето място.

Някои демокрации като Швеция (82), Нидерландия (79), Исландия (72) и Обединеното кралство (71), записаха най-ниските си резултати досега. Обединеното кралство отбеляза спад от шест пункта през последните пет години.

Страните с най-ниски резултати, отразяващи значителни слабости във върховенството на закона са Унгария (42), Румъния (46) и България (45). Макар, че сме сред последните места, все пак има положителна промяна - изкачваме се с два пункта от 2022 година, когато резултатът ни е бил 43.

В докладът се обръща внимание на Полша (54),чийто рейтинг спада със седем пункта през последното десетилетие. Страната демонстрира систематични усилия на предишната управляваща партия Закон и ред (PiS) да монополизира властта за сметка на обществения интерес.

"Съдебните реформи, позволяващи политически назначения и създаването на механизми за разследване и санкциониране на съдии, наклониха баланса на силите и подкопаха върховенството на закона в страната. Тези промени проправиха пътя за законодателни реформи, включително такива, които регулират заетостта в публичната администрация или държавните радио- и телевизионни оператори, което постави Полша по пътя на демократичното отстъпление", се посочва в доклада.

Бяха отменени някои решения, като например премахването на Дисциплинарната камара за съдиите, едва след като се сблъска с глоба от 1 милион евро от ЕС, което счита, че съдебните реформи в Полша са в противоречие със законодателството на ЕС, и ограничи достъпа до европейски средства за възстановяване.

Със спад от три пункта Гърция (49) е най-лошо представящата се страна в ЕС в Световния индекс за свобода на печата и като цяло най-зле от към резултати - в сравнение с 2022-ра. Използването на SLAPP за заглушаване на журналистите е обичайно, което възпрепятства способността на медиите да докладват за случаи на корупция.

Съмнения за корупция: ЕК иска да замрази над €7 милиарда финансиране за Унгария

Съмнения за корупция: ЕК иска да замрази над €7 милиарда финансиране за Унгария

Една трета от кохезионните фондове, предвидени за страната до 2027 година, вероятно ще бъдат спрени

Недостиг на съдебна независимост в целия регион

В региона като цяло има проблеми при назначаването на съдии и цялостното качество на съдебната система в страни от региона, като Швеция (82), Испания (60), Полша (54), Хърватия (50), Малта (51), Гърция (49), Литва (61) и Ирландия (77).

Дългогодишните проблеми с върховенството на закона продължават да съществуват в Испания например, като съдебната независимост се възприема като недостатъчна. Вижда се спешната необходимост от реформа на партийната квотна система за съдебни назначения, която доведе до петгодишно прекъсване на назначенията в Генералния съвет на съдебната власт.

"Понижаването на регионалния резултат в Западна Европа и ЕС показва, че европейските правителства трябва да се заемат по-сериозно с борбата с корупцията и спазването на върховенството на закона", коментира Флора Кресуел, регионален координатор на Transparency International за Западна Европа.

"Държавите трябва да повишат своите стандарти, да увеличат усилията срещу борбата с корупцията, като предпазят съдебната система от намеса и поставят предпазна мярка за мощни групи на интереси в политиката."

Усилията за борба с корупцията или са в застой, или намаляват намалели в над три четвърти от страните в региона, според Transparency International.

От 31 държави в този регион само шест държави са подобрили значително резултата си от 2012 г. насам: Чехия (57), Естония (76), Гърция (49), Латвия (60), Италия (56) и Ирландия (77) .

Докладът се фокусира и върху Нидерландия (79), където властите са изправени пред критики за избора да не преследват Shell по дело за подкупване на петрол в Нигерия и то на фона на оправдателни присъди в Италия по същия случай.

Някои от най-известните скандали със замесена корупция в новата история са свързани с пране на пари чрез банки в страни от ЕС като Дания, Германия и Швеция. Провалите на правителствата им да упражняват адекватен надзор върху банките е една от причините, поради които се работи по създаване на нов орган за борба с прането на пари на ниво ЕС.

Въпреки, че Швейцария (82) има висок резултат по CPI, все още се бори със статута си на център за пране на пари, където корумпираните чуждестранни граждани могат лесно да намерят посредници, за да създават и управлява компании и тръстове за тях.

Въпреки това, наскоро предложен законодателен акт има за цел да разшири задълженията за борба с прането на пари до адвокати и други професионалисти, за да ограничи това.

Има още какво да се направи и за прозрачността в Ирландия, където според доклада получаването на достъп до регистрите на действителните собственици е възпрепятствано от много сложна система.

Проблеми има и във Франция - анализ от юли 2023 г. на данните за действителната собственост на компаниите в страната показа, е едва ли не невъзможно да се идентифицират действителните собственици на 61% от всички компании, които притежават недвижими имоти там.

Докладът на Transparency International установи, че достъпът до информация за реалните собственици на компании е ограничен за гражданското общество и журналистите в целия ЕС.