В развиващите се икономики големите градове често имат по-голямо население от някои европейски държави, включително от България. Така например до 2025 г. в Шънджън, който се намира на север от Хонг Конг, ще живеят 12 млн. души. Само половин век назад – около 50-те години на миналия век, градът е бил дом на едва 3148 души.
През 1960 г. в Субсахарска Африка единствено в Юханесбург са живели над 1 млн. души. 50 години по-късно обаче броят на големите градове там с подобно население е нараснал до 33.
Според доклад на Световния икономически форум за най-бързо развиващите се градове през 2050 г. 70 на сто от населението на Земята ще живее в градове. В него се посочва, че тенденцията обаче е различна за различните континенти. Така например в Европа 73 на сто от хората са граждани, в Южна Америка - 83 на сто, а в Северна Америка - 82 на сто.
Това обаче далеч не означава, че големите градове на запад са спрели да се разрастват. Мегаполисите като Ню Йорк и Лондон нарастват съответно с по 9 и 10 човека само за един час. Тази година столицата на Англия удари рекорд, като жителите й достигнаха 8,6 млн.
От друга страна в Азия и Африка селското население все още изпреварва градското, въпреки че тази тенденция се променя с много бързи темпове. Две от най-населени държави – Индия и Китай, отчитат сериозен растеж през последните десетилетия. Вследствие на икономическото им развитие Ню Делхи например нараства с нови 79 души на час, а Мумбай и Шанхай – с по 51 души всеки.
Според изчисленията на Световния икономически форум светкавично развиващ се град в момента е Лагос в Нигерия. Там всеки час се местят да живеят по 85 души. Друг бързоразрастващ се в Африка е град Киншаса в Демократична република Конго, който отчита по 63 нови граждани всеки час.
В Европа най-добри резултати има Истанбул с по 19 нови жители на час, а в Берлин те са значително по-малко – едва по 1 човек на час. От всички световни мегаполиси единствено Токио регистрира отлив, като от там всеки час си тръгва по един човек.
Източник: Agenda.weforum.org