От Калифорния до Вашингтон, от бряг до бряг, различни протести и бунтове неволно и умишлено водят до щети. След като това се случи и прахът се утаи, кой плаща сметката? От платформата HowMuch дават отговор на този въпрос. Изследванията показват, че не само застрахователната индустрия покрива разходите, но и данъкоплатците в САЩ.
От 60-те години на миналия век до днес гражданските безредици са стрували милиарди на Съединените щати.
Разходите за щети от граждански безредици през 60-те години възлизат на над 1 милиард долара.
Само Лос Ънгълс, Калифорния е нанесъл малко под $2 милиарда разходи за щети от граждански безредици от 1965 г. до днес.
Най-разрушителните бунтове в Америка се случват в градове с голямо население.
Графиката разглежда цената на бунтовете и гражданските безредици през последния век. Данните идват от Института за застрахователна информация и са събрани от Axios. Той разглежда застрахователните загуби в застрахователната индустрия. Всичко над 25 милиона долара загуба се категоризира като катастрофа. Данните са коригирани спрямо инфлацията.
Колаж на money.bg по данни на How Much
Бунтовете и гражданските вълнения могат да струват стотици милиони долари. Колкото по-дълго продължат, толкова повече щети нансят. Почти всички мащабни бунтове и безредици са свързани с политически катаклизми, като много от тях са свързани с гражданските права. И все пак данните за застрахователите не включват неподадени искове, което означава, че тези цифри не представят истинската стойност на щетите.
Протестите, свързани с Джордж Флойд, например, са различни, защото са широко разпространени и не са централизирани в един град или щат, което затруднява непосредствената оценка на истинската им цена. И все пак е вероятно да достигнат $2 милиарда като изплатени застрахователни искове.
Важно да се отбележи, че по-голямата част от протестите остават мирни. Освен това цената на застрахователните обезщетения, свързани с граждански вълнения и бунтове, е по-малка от природни бедствия като урагани.