Банковия надзор на ЕЦБ излезе на 23 август с прессъобщение, в което заявява, че глобява френската банкова група Креди Агрикол с близо 4.77 милиона евро за капиталови нарушения

"Европейската централна банка (ЕЦБ) наложи административни санкции в размер на 4,275 милиона евро на Crédit Agricole S.A. (CASA) и съответно 300 000 и 190 000 евро на нейните дъщерни дружества Crédit Agricole Corporate and Investment Bank (CACIB) и Crédit Agricole Consumer Finance (CACF), след като банките класифицираха акции като базов собствен капитал от първи ред (CET1) без предварително разрешение от ЕЦБ", съобщава банковия надзор.

Обяснено е че в продължение на пет последователни тримесечия през периода 2015-16 г. CASA класифицира новоиздадени акции като CET1 капитал, без да иска разрешение от ЕЦБ за това, въпреки че ЕЦБ напомня на банката за нейните задължения.

"Това означава, че банката не е позволила на ЕЦБ да оцени своевременно дали тези инструменти са допустими като CET1 капитал, което е най-високото качество на капитала, както е определено от банковото законодателство. Този предварителен контрол е ключов, за да се гарантира, че банките могат да поемат загуби. Дъщерните дружества CACIB и CACF възприеха подобен подход за три последователни тримесечия", заявяват от банковия надзор.

В съобщението се припомня, че ЕЦБ вече санкционира банките през 2018 г. за това нарушение. Впоследствие банките оспориха решенията на ЕЦБ пред Съда на Европейския съюз, който потвърди отговорността на банките за нарушенията, но отмени имуществените санкции, считайки, че ЕЦБ не е обяснила достатъчно как е определила сумите. Сега ЕЦБ се справи с този процедурен недостатък и отново наложи санкциите на банките.

"Когато взема решение за размера на санкцията, която да бъде наложена на банка, ЕЦБ прилага своето Ръководство за метода за определяне на административни имуществени санкции. В този случай ЕЦБ класифицира нарушението като средно тежко за банката майка CASA и като незначително за двете дъщерни дружества CACIB и CACF", пише в съобщението на банковия надзор. Пак там изрично се посочва, че санкционираните банки могат да оспорват решенията на ЕЦБ пред Съда на Европейския съюз.