В момент, когато инвеститорите се оттеглят от технологичните акции, дивидентните компании са в центъра на така наречената "Голяма ротация". Сега ще погледнем към най-добрите дивидентни компании на всички времена.

Акциите с дивиденти не са бързо решение за инвестиране; те предлагат трайни награди във времето. За съжаление, много инвеститори пропускат лодката в това отношение и очакват да забогатеят за една нощ. Когато това не се получи, те преследват най-новите тенденции на фондовия пазар, пренебрегвайки постоянните печалби, които дивидентните акции могат да осигурят.

Какво идва след господството на Big Tech на фондовия пазар

Какво идва след господството на Big Tech на фондовия пазар

Ще продължи ли ралито на "малките" компании?

Тази тенденция беше очевидна през изминалата година, като акциите на AI взеха светлината на прожекторите и оставиха стойностните акции в прахта. В същото време, много технологични компании започнаха да предлагат дивиденти тази година, подчертавайки техния дългосрочен потенциал.

Текущата доходност на тези технологични акции може да е малка, което кара много инвеститори в доходи да пренебрегнат впечатляващия им растеж. Това е жалко, защото растежът на дивидентите може значително да повиши както дългосрочния доход, така и капиталовите печалби.

Анализаторите смятат, че растежът на дивидентите и устойчивостта са по-важни от доходността. Например, възвръщаемостта на Microsoft от приблизително 864% за десетилетие далеч изпреварва възвръщаемостта от нетехнологични акции като AT&T и Chevron, въпреки по-високите им доходности. В момента технологичният гигант плаща $0,75 на тримесечие и предлага дивидентна доходност от 0,7%. Трябва обаче да имате предвид, че тримесечният му дивидент беше $0,28 преди десетилетие, а дивидентната му доходност беше 2,5%. Въпреки почти утрояването на тримесечния дивидент, доходността на акциите падна до 0,7% и това беше страхотно нещо за инвеститорите в дивиденти.

Няколко неща, които трябва да правите, когато инвестирате

Няколко неща, които трябва да правите, когато инвестирате

Важна е трезвата оценка колко целите да спечелите, но и колко сте готови да загубите

Дивидентните акции често се сравняват не само с високодоходни акции, но и с такива, които не изплащат дивиденти, за да осигурят на инвеститорите изчерпателна представа. Според данни от Hartford Funds от 1973 г. до 2023 г. компаниите, изплащащи дивиденти, са предлагали средна годишна възвръщаемост от 9,17%, докато акциите без дивиденти са възвръщали само 4,27%. Докладът също така отбелязва, че компаниите със стабилни дивиденти имат средна възвръщаемост от 6,74%, което изостава от представянето на компаниите, които са увеличили дивидентите си.

Въпреки че редовното увеличаване на дивидентите е предизвикателство, поддържането на постоянни изплащания година след година също не е лесно постижение за компаниите. Анализаторите предупреждават срещу капани за доходност - акции с висока доходност, но нестабилна политика за дивиденти.

25 акции, които могат да се сринат през следващите две години

25 акции, които могат да се сринат през следващите две години

Лош знак е, когато инвеститорите вярват, че вероятността от срив е особено ниска - както сега!

Браян Болинджър, президент на Simply Safe Dividends, сподели вижданията си за инвестирането в дивиденти в интервю за CNBC. Той препоръча да се съсредоточите върху компании с най-високо качество, които често осигуряват дивидентна доходност от около 3% до 4%. Тези фирми обикновено показват стабилен ръст на изплащането на дивиденти, като увеличават годишния поток от приходи и помагат за противодействие на инфлацията. Той също така посочи, че акциите с по-ниска доходност обикновено са по-безопасни инвестиции с по-надеждни структури на изплащане.

Сега ще разгледаме някои от най-добрите дивидентни акции на всички времена, които имат последователни записи за изплащане на дивиденти на акционерите.

За намирането на тези акции от изданието Insider Monkey сканираха списъка с компании, които са изплащали дивиденти на акционерите в продължение на поне 75 години. От този списък са подбрани компаниите с дивидентна доходност над 2% към 23 юли. Тези компании са били анализирани чрез техните баланси и цялостното финансово състояние, за да се определи стабилността на техните дивиденти. Освен това, е оценено и настроението на хедж фондовете за всяка акция, използвайки базата данни на Insider Monkey през първото тримесечие на тази година.

Акциите са подредени във възходящ ред въз основа на броя на хедж фондовете, които притежават дялове в тези компании.

Genuine Parts Company (NYSE:GPC)

  • Брой хедж фондове с позиции в компанията: 36
  • Дивидентна доходност към 23 юли: 2,93%

Genuine Parts Company (NYSE:GPC) е базирана в Джорджия компания за промишлени доставки, която е специализирана в автомобилни и индустриални резервни части. Тя е световен лидер в дистрибуцията на автомобилни и индустриални части. Като цяло двата бизнес сегмента на компанията - автомобилен и промишлен - работят заедно като перфектен баланс, като единият сегмент компенсира представянето на другия по време на циклични колебания.

Това обаче не беше така през последното тримесечие. В наскоро обявените печалби за второто тримесечие на 2024 г. резултатите показват по-слаби от очакваните пазарни условия, които са намалили търсенето, особено в индустриалния и американския и европейския автомобилен сегмент. Компанията отчете глобални автомобилни продажби от 3,7 милиарда долара, отбелязвайки 2,0% увеличение спрямо същия период на 2023 г. Този ръст включва 3,1% увеличение от придобивания, което беше частично компенсирано от 0,6% спад в сравнимите продажби и 0,5% отрицателно въздействие от чуждестранна валута и други фактори. Печалбата на сегмента е $314 милиона, спад от 4,7%, с марж на печалба от 8,4%, което е с 60 базисни пункта по-ниско от предходната година.

Въпреки това, Genuine Parts Company (NYSE:GPC) е в добра позиция да се възползва от постоянното търсене на резервни части, което се подхранва от нарастващата цена на новите автомобили. С все по-малко хора в САЩ, които могат да си позволят нови превозни средства поради по-високите лихвени проценти и проблеми с веригата за доставки, които повишават цените, търсенето на резервни части остава силно.

В допълнение, Genuine Parts Company (NYSE:GPC) също е силна от гледна точка на дивиденти поради генерирането на парични средства. През първите шест месеца на 2024 г. компанията отчете оперативен паричен поток от 612 милиона долара, а свободният паричен поток възлиза на 353 милиона долара. Освен това върна 272 милиона долара на акционерите чрез дивиденти. Компанията е изплащала редовни дивиденти на акционерите през последните 76 години и поддържа 68-годишна история на постоянен ръст на дивидентите. Тя предлага тримесечен дивидент от $1,00 на акция за дивидентна доходност от 2,93%, считано към 23 юли.

В допълнение към силната история на дивидентите, Genuine Parts Company (NYSE:GPC) има атрактивна оценка, като в момента се търгува при форуърд P/E съотношение от 14,01. Акциите изглеждат сравнително евтини в сравнение с конкуренти като Autozone Inc (NYSE:AZO) и O'Reilly Automotive Inc (NASDAQ:ORLY), които имат форуърдни съотношения P/E съответно 17,86 и 25,32 и не изплащат дивиденти на акционерите. Това прави GPC привлекателна опция за инвеститори, търсещи излагане на разрастващ се пазар, като същевременно получават постоянен доход от дивиденти.

В края на март 2024 г. 36 хедж фонда в базата данни на Insider Monkey държаха дялове в Genuine Parts Company (NYSE:GPC), без промяна спрямо предходното тримесечие. Техните позиции имат консолидирана стойност от близо 700 милиона долара.

General Mills, Inc. (NYSE:GIS)

  • Брой хедж фондове с позиции в компанията: 39
  • Дивидентна доходност към 23 юли: 3,75%

General Mills, Inc. (NYSE:GIS) е американска мултинационална компания за преработка на храни, която също предлага на пазара обработена потребителска храна чрез магазини за търговия на дребно. Докладът за индекса на потребителските цени (CPI) за юни показа увеличение от 3,3% на годишна база в основния лихвен процент, малко под увеличението от 3,5%, прогнозирано от икономистите, и спад от увеличението от 3,4% през май. Категорията храни, която се следи отблизо, отбеляза ръст от 2,2% на годишна база през юни. В тази категория храната извън дома се е повишила с 4,1%, докато храната у дома се е увеличила само с 1,1%. Въпреки че нивото на инфлация за храните у дома е под целта на Федералния резерв от 2% за осем последователни месеца, цените на храните като цяло остават високи в сравнение с преди две или три години. С нарастващата инфлация хранителните компании трябваше да увеличат цените си.

General Mills, Inc. (NYSE:GIS) се справя със ситуацията по-ефективно от конкурентите си. В своите печалби за 24 финансова година компанията обяви, че е постигнала по-добро представяне на обема през втората половина на годината и е генерирала спестявания на разходи от най-високо ниво чрез Холистичното управление на маржа (HMM). Това й позволи да защити инвестициите в своята марка, като същевременно постигне целите си за печалба и паричен поток. Брутният марж също се повиши със 140 базисни пункта до 35,8% от нетните продажби, благодарение на спестяванията на разходи на HMM, благоприятните пазарни ефекти и намалените други разходи по веригата за доставки.

General Mills, Inc. (NYSE:GIS) също отчете силна парична позиция с оперативен паричен поток от $3,3 милиарда през FY24, спрямо $2,8 милиарда през предходния период. През годината компанията изплати 1,4 милиарда долара под формата на дивиденти, показвайки своя ангажимент за възвръщаемост на акционерите. Компанията е изплащала дивиденти без прекъсване в продължение на 125 години, което я прави една от най-добрите дивидентни акции на всички времена.

Johnson Controls International plc (NYSE:JCI)

  • Брой хедж фондове с позиции в компанията: 39
  • Дивидентна доходност към 23 юли: 2,16%

Johnson Controls International plc (NYSE:JCI) е мултинационална конгломератна компания, която е специализирана в строителни технологии и решения и също така предлага решения за съхранение на енергия. Компанията беше изправена пред натиск наскоро, тъй като инвеститорите активисти Elliott Investment Management и Soroban Capital Partners натрупаха дялове на стойност над 1 милиард долара. В отговор през юни реши да продаде бизнеса си с технологии за разпределение на въздух на частната инвестиционна компания Truelink Capital. В допълнение, компанията обяви планове за създаване на ново звено, за да се възползва от нарастващото търсене на решения за центрове за данни. От началото на 2024 г. акциите са поскъпнали с над 21%.

В едно от последните събития Robert Bosch GmbH възнамерява да закупи отоплителните и вентилационни активи на Johnson Controls International plc (NYSE: JCI) за 8 милиарда долара, отбелязвайки най-голямото си придобиване до момента, тъй като измества фокуса от автомобилните доставки. Като част от сделката Bosch ще придобие съвместното предприятие на компанията за климатици с Hitachi, включително 40% дял на Hitachi. Всички страни са подписали обвързващи споразумения и сделката се очаква да бъде финализирана в рамките на 12 месеца, в очакване на регулаторно одобрение. Чрез тази транзакция Johnson Controls International plc (NYSE:JCI) значително ще рационализира портфолиото си, като изостря стратегическия си фокус, за да се приведе в съответствие с целта си да стане специализиран доставчик на цялостни решения за търговски сгради.

Анализаторите изразиха загриженост относно представянето на акциите през последните 12 месеца. Въпреки това те остават положителни относно бъдещите му перспективи и оценка, отбелязвайки, че в момента се търгува при атрактивно форуърдно съотношение P/E от 16,8. Diamond Hill Capital също подчерта оценката на Johnson Controls International plc (NYSE:JCI) в писмото си за инвеститори през Q1 на 2024 г.

На 12 юни Johnson Controls International plc (NYSE:JCI) обяви тримесечен дивидент от $0,37 на акция, което съответства на предишния дивидент. Компанията никога не е пропуснала нито един дивидент от 1887 г. насам, което прави JCI една от най-добрите дивидентни акции на всички времена. Дивидентната доходност на акциите на 23 юли беше 2,16%.

Към края на мартенското тримесечие на 2024 г. 39 хедж фонда притежават дялове в Johnson Controls International plc (NYSE:JCI), според базата данни на Insider Monkey. Тези дялове имат консолидирана стойност от над 2,1 милиарда долара.

Colgate-Palmolive Company (NYSE: CL)

  • Брой хедж фондове с позиции в компанията: 50
  • Дивидентна доходност към 23 юли: 2,05%

Американска мултинационална компания за потребителски продукти, Colgate-Palmolive Company (NYSE: CL) се нарежда на второ място в този списък с най-добрите дивидентни акции на всички времена. Компанията винаги е тествала нови бизнес подходи, които са допринесли за статута й на световен лидер в потребителските продукти. Първоначално стартирайки като малък бизнес за сапуни и свещи, сега се диверсифицира в широка гама от продукти. За Colgate-Palmolive Company (NYSE:CL) последните стратегически промени, като фокусирането върху електронната търговия, показват положителни резултати. Въпреки че този напредък е частично отразен в оценката на компанията, тези стратегически промени се очаква да доведат до постоянно по-висок органичен растеж на продажбите за CL в сравнение с неговите конкуренти в дългосрочен план.

Colgate-Palmolive Company (NYSE:CL) се квалифицира като една от най-добрите дивидентни акции на всички времена поради силното генериране на парични средства. В наскоро обявените си печалби за второто тримесечие компанията отчете оперативен паричен поток от над 1,6 милиарда долара спрямо 1,45 милиарда долара през предходния период. Неговият свободен паричен поток преди дивиденти възлиза на 1,4 милиарда долара, нараствайки от 1,11 милиарда долара през същия период на миналата година. През тримесечието тя върна 867 милиона долара на акционерите чрез дивиденти. Тримесечните печалби на компанията са добре приети от Street анализатори и инвеститори. През второто тримесечие акциите спечелиха близо 9% и възвръщаемостта им от началото на годината е още по-впечатляваща

На 13 юни Colgate-Palmolive Company (NYSE:CL) обяви тримесечен дивидент от $0,50 на акция, което беше в съответствие с предишния дивидент. Компанията има 62-годишна серия от постоянен ръст на дивиденти и е изплащала дивиденти без прекъсване в продължение на 129 години подред. Дивидентната доходност на акциите на 23 юли беше 2,05%.

От 920 хедж фонда, проследени от Insider Monkey в края на Q1 на 2024 г., 50 фонда са инвестирали в Colgate-Palmolive Company (NYSE: CL), което е спад от 54 през предходното тримесечие. Залозите, държани от тези хедж фондове, имат обща стойност над 2,1 милиарда долара.

Procter & Gamble (NYSE:PG)

  • Брой хедж фондове с позиции в компанията: 69
  • Дивидентна доходност към 23 юли: 2,40%

The Procter & Gamble Company (NYSE:PG) е американска мултинационална компания за потребителски стоки, която е специализирана в потребителски стоки. Компанията е силен платец на дивиденти, с поредица от растеж на дивиденти, обхващаща над 68 години. В допълнение, тя редовно разпределя дивиденти на акционерите, в продължение на 134 години.

Procter & Gamble има силна парична позиция, което показва способността й да поддържа дивидентната си политика, като същевременно постига своите цели. През последното тримесечие тя генерира над 4 милиарда долара оперативен паричен поток, като коригираният свободен паричен поток достига 3,3 милиарда долара и производителност на свободния паричен поток от 87%. Компанията очаква производителността на коригирания свободен паричен поток да достигне 90% и планира да разпредели над 9 милиарда долара дивиденти през 2024 г. Към 23 юли има дивидентна доходност от 2,40%.

През юли тази година The Procter & Gamble Company (NYSE:PG) достигна нов рекорд за всички времена от $169 на акция, надхвърляйки предишния си връх от около $168, който достигна през юни. Този крайъгълен камък до голяма степен се дължи на силните резултати. Компанията постоянно се представя добре, особено по време на инфлационни периоди, когато ефективно прилагаше значителни скокове на цените. Например през фискалната 2023 г. Procter & Gamble постигна органичен ръст на продажбите за всяко тримесечие.

Според базата данни на Insider Monkey от първото тримесечие на 2024 г. 69 хедж фонда са притежавали дялове в The Procter & Gamble Company (NYSE:PG), което е малко по-малко от 71 през предходното тримесечие. Тези дялове са на обща стойност над 7,2 милиарда долара.

*Материалът е с аналитичен характер и не е съвет за покупка или продажба на активи на финансовите пазари.