Министерство на финансите е публикувало за обществено обсъждане законопроект за изменение и допълнение на Закона за корпоративното подоходно облагане. Най-интересната част от промените са в преходните и заключителни разпоредби, чрез които се изменя Закона за данък добавена стойност и се въвеждат термини като "еднородна дейност" и "привидно несвързани лица".

Промените имат за цел да прекратят практиката на регистрация на множество фирми, които осъществяват стопанска дейност до лимита за регистрация по ЗДДС (50 хиляди лева оборот) и избягват регистрацията и плащането на ДДС. Практиката е често срещана, а Министерство на финансите има за цел да ограничи допълнително вратичките за избягване на плащане на ДДС от фирмите.

Новият член за Закона за добавена стойност гласи:

"При последователното извършване на еднородна дейност от две или повече свързани или привидно несвързани лица в един и същ обект/и, в облагаемия оборот на всяко следващо лице се включва оборотът, реализиран от всички лица, извършвали дейността в обекта/ите преди него, за период не по-дълъг от последните 12 последователни месеца включително текущия месец и се счита за оборот, реализиран от съответното лице през първия ден на започване на еднородната дейност в обекта/тите от това лице. Дейността се приема, че е еднородна, когато е налице значителна идентичност по отношение на две или повече от следните характеристики: предлаганите стоки или услуги, ползваните активи, персонала, търговската марка/наименованието на обекта, доставчиците/клиентите."

Компаниите, които ще бъдат засегнати от промените, ще трябва да се регистрират по ЗДДС в срок от 14 дни след влизането на сила на промените в закона (очаква се да бъде от 1 януари 2020 г.).

Дефиницията за "привидно несвързани лица" досега несъществуваше, а в проектозакона те са дефинирани по следния начин:

"Привидно несвързани" са лица, които не отговарят на критериите за свързаност по т. 3 на § 1 от допълнителните разпоредби на Данъчно-осигурителния процесуален кодекс, но в управлението, контрола и/или капитала на лицата, извършващи еднородната дейност, участват свързани по § 1, т. 3, букви "а", "б" и "в" от допълнителните разпоредби на Данъчно-осигурителния процесуален кодекс лица, както и когато между тях съществува икономическа, организационна, семейна или друга обвързаност/свързаност, поради която между тях могат да се уговарят условия, различни от обичайните."

Регистрацията по чл. 96 е така наречената "задължителна регистрация" при достигане на оборот от 50 хиляди лева в рамките на 12 месеца.

Промените в Закона за данък добавена стойност ще засегнат и някои по-малки онлайн магазини, където практиката за опериране с няколко дружества не е рядкост.

В мотивите за промените, Министерство на финансите посочва:

Проектът предвижда при последователно извършване на еднородна дейност от две или повече свързани или привидно несвързани лица в един и същ обект/едни и същи обекти, в облагаемия оборот на всяко следващо лице да се включва оборотът, реализиран от всички лица, извършвали дейността в обекта/ите преди него, за период не по-дълъг от последните 12 последователни месеца преди текущия месец. За целите на тази регистрация е предложен разясняващ текст кога извършваната от лицата дейност се приема за "еднородна", съответно в допълнителните разпоредби на закона е дефинирано понятието "привидно несвързани лица". Предложението цели подобряване на данъчния контрол чрез предотвратяване на практиката по избягване на регистрация по ЗДДС от данъчно задължени юридически самостоятелни, но свързани или привидно несвързани лица, чрез формална смяна на субекта, извършващ еднородна независима икономическа дейност.

От предложението не става напълно ясно дали при изпадане в хипотезата за еднородна дейност следва всички дружества, участващи в нея, да бъдат регистрирани по ЗДДС. Не става ясно и приложението на члена, когато едно от дружествата извършващи еднородна дейност вече е регистрирано по ЗДДС.