Придобиването на златна мина в канадска Арктика от китайска държавна компания създаде притеснения в Канада заради растящото присъствие на Китай в региона, който е от стратегическо значение за доставките на стоки по море и е богат на ресурси, пише The Wall Street Journal.

Опозиционни партии и представители на предходното правителство призоваха настоящия премиер Джъстин Трюдо да блокира опита на Shandong Gold Mining Co., една от най-големите компании в областта в Китай, да придобие базираната в Торонто TMAC Resources Inc., която притежава мина на почти 200 км на север от Северния полярен кръг.

Правителството има последната дума по сделката, но засега запазва мълчание.

Опонентите казват, че Канада трябва да спре придобиването, за да забави растящия контрол на Китай над стратегически материали. Те настояват и за забрана Китай да купува каквито и да е активи в Арктика. Представителите на американските военни и дипломация предупредиха, че действията на Китай в региона могат да доведат до ситуация, подобна на тази в Южнокитайско море.

Макар че акционерите на TMAC и китайските регулатори одобриха сделката, тя трябва да получи зелена светлина и от китайските власти. Според канадския закон, правителството трябва да разгледа всяко придобиване, правено от чуждестранна държавна компания, и може да го спре.

Shandong, контролирана от провинция в Китай, казва, че е заинтересована само от търговския потенциал на TMAC.

Недоволството от сделката идва в момент, в който отношенията между Пекин и Отава са на най-ниската си точка, след като през 2018 г. във Ванкувър бе арестувана Meng Wanzhou, главен финансов директор на Huawei и дъщеря на основателя на компанията. След ареста, Китай вкара в затвора двама канадци по обвинения за шпионаж - обвинения, които Трюдо казва, че представляват просто отмъщение.

Присъдите обаче сринаха мнението на канадците срещу Китай. По-голямата част от тях смятат, че правителството трябва да накаже Поднебесната империя, като забрани на китайските инвеститори да придобиват китайски компании и да забрани влизането в страната на представителите на китайското правителство.

Локацията на операциите на TMAC е особено чувствителна, посочва Ерик Милер, президент на консултантската компания Rideau Potomac Strategy Group. "Там има много ресурси, а Китай е държава, гладна за тях".

Мината на TMAC има достъп до брега, водещ до Северозападния морски път, който свързва Тихия и Атлантическия океани. Световните сили, включително САЩ, Русия и Китай очакват Арктическия океан да се превърне в ключов маршрут за доставки заради топящите се полярни ледове. В момента Русия има най-голямо военно присъствие в региона.

Макар че най-северната точка на Китай е на над 1 500 км от Северния полярен кръг, тя си издейства статус на "държава, близо до Арктика" и получи място като наблюдател в Арктическия съвет, чийто членове са САЩ, Русия, Канада, Дания, Финландия, Исладия, Норвегия и Швеция - страни, които притежават територии в региона. През 2018 г. Китай публикува бяла книга за арктическата си стратегия, която предвижда изграждането на "Полярен Път на коприната".