Емблематичният от соца винзавод в Асеновград отива в историята. Целият сграден фонд без производствените мощности вече е притежание на пазарджишката фирма "Тарамекс" ЕООД, съобщава "Марица".
Дружеството е придобило имота с площ от 25 593 кв. м срещу 7 млн. лева. По силата на договора новият собственик ще плаща сумата разсрочено, като се предвижда да поеме всички кредити на завода към банки и задължения към частни и юридически лица. В рамките на следващите две години винзаводът ще трябва да разпродаде производствените си мощности в Асеновград, както и огромното количество вина и спиртни напитки за над 7 млн. лв., които са на склад.
Продажбата на линиите вече е в ход, а част от собствените лозови масиви в с. Православен вече са в активите на друга компания от бранша. Засега не е ясна съдбата на модерното шато "Асена", което дружеството откри преди 10 години в с. Златовръх.
"Тарамекс" ЕООД е еднолична собственост на Ахмад Фахми Абделрахман Абделдайем, брат на строителния предприемач Таха Фахми Абделрахман Абделдайем.

Източник: Фейсбук профил Mavrud Vinzavod AD Asenovgrad
Към днешна дата Росен Чаталбашев продължава да е изпълнителен директор на "Винзавод" АД. Капиталът на дружеството е 10 016 526 лева, с брой акции - 10 016 526, с номинална стойност на акция 1 лев. Чаталбашев държи основния пакет акции чрез мрежа от фирми. Във финансовия отчет на дружеството за 2022 г. е посочено, че основни акционери в капитала на "Винзавод" АД са: "Вини АС" АД - 49.99%, притежание на Росен Чаталбашев, отделно той като физическо лице държи 36.15%, както и чрез едноличното си "Агропромдейн каваците" ЕООД. Основни акционери в капитала на "Вини АС" АД са: "Агропромдейн Каваците" ЕООД, което притежава 52% от капитала на "Вини АС" АД, а Росен Чаталбашев притежава 22% от капитала на "Вини АС" АД. Основният акционер в капитала на "Агропромдейн Каваците" ЕООД също е Росен Чаталбашев. Според акционерната книга на "Винзавод" АД има и над 420 физически и юридически лица с различен брой акции. Какво ще се случи с техните дялове, също не е ясно.
Микс от фактори
са довели до решението за продажбата на винзавода, пише още "Марица". Според последния отчет на дружеството "финансовата 2022 година дружеството приключва със загуба в размер на 1 176 000 лева. Натоварването на мощностите за бутилиране през 2022 година е 40 на сто. През отчетния период в дружеството са произведени 263 000 бутилки готова продукция, срещу 269 000 бутилки за същия период на 2021 година, като намалението спрямо предходния период е 2.23 на сто. През 2022 година са изнесени 17 000 бутилки вина, срещу 21 000 бутилки за същия период на 2021 година, основно за клиенти от Германия, Испания и Великобритания, САЩ и др. Най-продаван асортимент остава вино "Мавруд Асеновград". В отчета е посочено също, че няма гарантирана сигурност на пазарите, на които се продават българските вина, като това с особена сила се отнася за външните пазари. Вътрешният пазар е с ограничени възможности основно поради ниската покупателна възможност на българина. По-голяма част от реализацията на "Винзавод" АД е насочена към продажба на вина, а като тенденция българският потребител все още консумира повече спиртни напитки.
"Винзавод" Асеновград
е създаден на 15 октомври 1947 година, на основата на лозарската кооперация "Станимашки Мавруд". С нарастване на суровинната база предприятието се развива и производството постоянно се увеличава. В летописа на фирмената история паметна ще остане годината 1958-а, свързана с построяване на изба за преработване на грозде с капацитет за производство на вино за 6 милиона литра. През 1963 г. в експлоатация е пусната първата инсталация за термична обработка и стабилизиране на вина, а също и линия за бутилиране. При преструктуриране на икономиката през 1971 г. става част от Винпром-София, а 5 години по-късно минава към Винпром-Перущица.
hlebar
на 14.06.2023 в 12:21:36 #2Откраднаха още един завод, строен с данъците на дядовците ни.
georgi-zapryanov
на 13.06.2023 в 18:16:33 #1Значи го купуват за 7 милиона. Имат алкохол но склад за 7 милиона. Тоест вече са излезли на нула. Всичко останало за продаване е чиста печалба. Синът ми е в трети клас ама и на него тая сделка му се струва че намирисва на дебели пликове раздавани под масата.