Южноафриканско проучване показва намален риск от хоспитализация и тежко заболяване при хора, заразени с варианта на коронавируса "Омикрон" в сравнение с този с "Делта", въпреки че авторите посочват, че част от това вероятно се дължи на високия имунитет на населението, информира "Ройтерс".
Въпросите за вирулентността на "Омикрон" са в основата на научния и политически дебат в много страни, след като правителствата се борят с това как да отговорят на разпространението на варианта, докато изследователите се надпреварват да го разберат.
Новото проучване, което все още не е рецензирано, се е опитало да оцени тежестта на заболяването, като сравнява данните за заразените с "Омикрон" през октомври и ноември с данни за заразени с "Делта" между април и ноември, всички в Южна Африка.
Анализът е извършен от група учени от Националния институт по заразни болести и големи университети, включително Университета Витватерсранд и Университета Квазулу-Натал.
Те са използвали данни от четири източника: национални данни за COVID-19 случаи, докладвани на Националния институт по заразни болести, държавни лаборатории, една голяма частна лаборатория и геномни данни за клинични проби, изпратени до института по заразни болести от частни и държавни диагностични лаборатории в цялата страна.
Авторите са установили, че рискът от приемане в болница е приблизително 80% по-нисък за онези, заразени с "Омикрон" в сравнение с "Делта", и че за онези в болница рискът от тежко заболяване е приблизително 30% по-нисък.
Те обаче предупредиха да не се правят прибързани заключения относно присъщите характеристики на "Омикрон".
"Трудно е да се различи относителният принос на високите нива на имунитета на предишната популация спрямо присъщата по-ниска вирулентност към наблюдаваната по-ниска тежест на заболяването", пишат те.
Пол Хънтър, професор по медицина в британския университет в Източна Англия, определи южноафриканското проучване като важно и каза, че това е първото правилно проведено проучване, което се появява в предпечатна форма по въпроса за тежестта на "Омикрон" спрямо "Делта".
Ала Хънтър подчерта, че основната му слабост е, че е сравнило данните за "Омикрон" от един период с данните за "Делта" от по-ранен период.
"Така че, въпреки че случаите на "Омикрон" е по-малко вероятно да завършат в болница в сравнение със случаите на "Делта", не е възможно да се каже дали това се дължи на присъщите разлики във вирулентността или дали това се дължи на по-високия имунитет на населението през ноември в сравнение с по-рано през годината", отбеляза той.
"До известна степен това няма значение за пациентите, които се интересуват само от това, че няма да се разболеят много. Но е важно да се знае, за да се даде възможност за по-добро разбиране на вероятния натиск върху здравните служби", допълва Хънтър.
Резултатите от голямо проучване на Imperial College в Лондон, публикувани миналата седмица, показаха, че няма признаци, че "Омикрон" е по-лек от "Делта", въпреки че данните за хоспитализациите остават много ограничени. То не е рецензирано и публикувано в медицинско списание.
GolaVoda
на 22.12.2021 в 16:45:04 #1Медицинските съветници на правителството на Южна Африка препоръчват отпадане на всички ограничения заради ковида...!!! ОТПАДАНЕ!!! ....премахване на карантините, премахване на всички наложени мерки!!! https://dailysceptic.org/2021/12/21/south-africas-sage-tells-government-end-contact-tracing-and-self-isolation-for-covid-because-its-not-worth-it/ техния извод е: 1.вируса не може да бъде спрян.. 2.вируса е мутирал към безопасни форми