Около 950 финансови експерти се събраха на среща, организирана от Албърт Едуардс – икономист в Societe Generale, на която той представи ужасяващи теории за това как ще настъпи следващият финансов колапс.

Една основна тема оформи гръбнака на презентациите: световният растеж вече не е достатъчен, за да обслужва глобалния дълг. Кредиторите ще трябва да поемат загуби. Това означава, че банките, които са заели най-много пари с най-малко резерви, може да бъдат разорени, пише Business Insider.

Най-силно засегнати са нововъзникващите пазарни икономики, много от които зависят от Китай, за да поддържат търсенето на стоки, които произвеждат. Този план работеше добре в продължение на дълго време след финансовата криза от 2008 г., докато развиващите се пазари натрупваха дългове.

Светът обаче купува все повече услуги вместо стоки. Затова и Китай измества икономиката си от производството и промишлеността. В резултат на това цените на стоките се сринаха, както и валутите на страните, които са инвестирали в тях.

Не само развиващите се пазари са в беда. Американски компании също задлъжняха, след като централните банки по света намалиха лихвените проценти до рекордно ниски нива.

Докъде ще стигне всичко това? По думите на Албърт Едуардс „в действителност ще стане много грозно”.