Европа произвежда 29% от цялото мляко в света, но най-голям производител остава Азия с 38%. Австралия и Нова Зеландия добиват  едва 4% от млякото в света, но са в основата на формирането на световните цени на продукта. 

От цялото произвеждано мляко в света едва 9%, или 71 млн. тона, се търгува на международните пазари. От това количество 27% се осигуряват от Нова Зеландия, 25% от Европа и 13% от САЩ, пише sinor.bg. 

Вижте кое е най-доброто място за земеделие в света

Вижте кое е най-доброто място за земеделие в света

А няма държавни субсидии...

При положение, че търгуваните количества са сравнително малки, свиването на вноса за два от основните световни пазари – Русия и Китай – оказва значително влияние върху цените в световен мащаб. 

„Дори и слабо разбалансиране на търсенето и предлагането може да даде голямо отражение върху стопанствата в този сектор”, смята френският експерт Вероник Пиле, цитирана от AgriLand. 

През 2015 г. световната търговия с мляко е останала на нивото от предишната година, макар само няколко години по-рано предвижданията да са били за постоянен растеж, изтъква Пиле. 

Защо млякото е по-евтино от водата в Европа?

Защо млякото е по-евтино от водата в Европа?

Старият континент е пренаситен

През последните 3 години Европа е била водеща в инвестициите в млекопреработвателния бранш, като след 2012 г. в преработката на сухи млечни продукти са били вложени 4,4 млрд. евро.

Най-големи са били инвестициите в Ирландия, Холандия, Дания и западната част на Франция. По думите на експерта, за същия период Нова Зеландия е инвестирала 1,7 млрд. евро в оборудване за млекопреработка.