През последните няколко месеца паладият поскъпна рязко, като към октомври миналата година той отчете близо 50% ръст от началото на 2017 година, а в началото на настоящата покори нови върхове, достигайки до цена от 1087,55 долара за тройунция.
Въпреки че в последно време металът поевтиня, той и към момента се търгува за над 950 долара за тройунция. Паладият обаче не беше постигал такъв успех от 2001 година насам и скокът в цената му е обясним с ефектът на "Дизелгейт".
Причината е, че той се използва в катализаторите на бензиновите автомобили, а интересът към тях нарасна осезаемо след скандала с вредните емисии при моделите на Volkswagen.
Освен в автомобилната индустрия паладият се използва в електрониката, медицината и денталната медицина. Също така той се използва в производството на бижута.
Кои обаче са страните, които добиват най-много паладий?
В топ 5 влизат Русия, Южна Африка, Канада, Щатите и Зимбабве. Първата от тях е добива 81 метрични тона през 2017 година, пише в своя публикация сайтът World Atlas.
Най-големият руски производител е компанията Norilsk Nickel, която отговаря за 39% от глобалното производство на метала.
Южна Африка, Канада, САЩ и Зимбабве са допринесли със съответно 78, 19,13 и 12 метрични тона през миналата година. Най-големите залежи на паладий има в Южна Африка.