Всеки вече знае, че американската икономика балансира на ръба на пропастта, но никой не може да каже дали тя ще падне в нея през 2008 г. Дали проблемите в жилищния сектор и слабото представяне на финансовите пазари, ще се разраснат още повече, или силното потребителско търсене и по-висок износ, ще я задържат в добра форма? Това са въпросите, които си задават почти всички в края на напрегнатата 2007 година.

„Американската икономика, в момента се намира в опасна зона", коментира щатски анализатор пред Marketwatch. „Дори слабо сътресение би пратило икономиката в пропастта на рецесията", продължава той. Повечето анализатори оценяват на 40% възможността за икономическа рецесия в САЩ през следващата година, а ръстът на БВП се очаква да е не повече от 2.1%.

Да се правят прогнози е най-лесно, но вместо да се упражняваме в риторика, решихме да направим списък с най-важните показатели, които биха довели до промяна в икономическото състояние на Америка. По-долу ще изброим седемте най-важни фактора, които трябва да бъдат наблюдавани от близо през 2008 г.

1. Кредитните пазари. Трябва да се наблюдава много внимателно разликата в процента между Libor (осреднен лихвен процент на лондонския междубанков пазар) и 3-месечните американски дългови книжа (U.S. Treasury). В последно време, тази разлика е около 75 базисни пункта, докато обичайното й равнище е 10 пункта. Ако тази разлика се върне към нормалните си нива, опасността от продължаваща кредитна криза ще бъде преодоляна и икономиката ще започне бързо да се възстановява.

Най-голямото неизвестно пред икономиката в момента, е състоянието на краткосрочния кредитен пазар. Именно на него разчита корпоративния сектор, за да се справя с текущите си финансови задължения. Част от кредитните институции работят нормално, но други са почти фалирали, в следствие на силния шок от кризата разразила се това лято.

Навсякъде по финансовите пазари се усеща страх. След години на изключително достъпни кредити, днес банковите институции започват да се опасяват от възможността клиентите им да не възстановят заетите им парични средства. Ликвидността на пазара падна до исторически дъна, а Федералният резерв се опита да го възстанови с финансови инжекции за милиарди долари. Libor процентът, ще даде ясна представа, дали положението се подобрява.

2. Капиталови разходи. Ако компаниите не могат да взимат пари назаем, те ще трябва да се обърнат към собствените си резервни фондове за финансиране на проекти по разширяване на дейността. Добрата новина е, че повечето компании имат сериозни заделени резерви от печалбите си, регистрирани през минали години, но има и много, които не разполагат с налични средства. Именно те ще изнесат основните негативи на кредитната криза през 2008 г.

Дори обаче, компаниите да разполагат с пари за инвестиция, дали ще имат желание да ги вложат в разширяване на дейността, е съвсем различен въпрос. Ако погледнем реално на нещата, с намаляващата икономическа активност в САЩ и света, едва ли сега е най-подходящото време за развиване на по-голям бизнес. Е, ако стратегическият план е за по-дългосрочен период, можем да се съгласим, че има логика разширяването да стартира още днес, но за сега повечето мениджър ще се опитат да съкратят разходите.

3. Цената на петрола. Ако има нещо по-лошо от рецесията, то това е стагфлацията - състояние, което обединява негативите на слабото икономическо развитие и високата инфлация. Освен, че високата цена на петрола, може да даде ранен сигнал за състоянието на цените в световен мащаб, тя ще е и фактор за икономическото развитие на големите световни икономики.

Добрата новина за сега, е че основната инфлация (без горива и храна) в САЩ остава ниска. От друга страна видяхме че, световната икономика успя бързо да свикне с цената $80 за барел, така че това няма да е сериозен проблем през следващата година. Това, което не знаем, е дали световната икономика ще издържи едновременно на натиска от високата цена на петрола и на по-слабия икономически ръст в САЩ. При това положение, Китай би бил най-големия потърпевш.

4. Износна търговия. Ако има нещо позитивно в цялата икономическа картина на Америка сега, то то се казва ръст в износа. С обезценяването на щатската валута, производителите в САЩ постепенно завладяват чуждите пазари, с по-конкурентоспособната си стока. Малко по малко, американската икономика започва да се превръща от страна строяща прекалено много домове в такава, която произвежда все повече стоки за износ.

Тази трансформация, беше чакана много отдавна. По-високият дял на износа, трябва да спомогне за съкращаване на търговския дефицит, особено като процент от БВП. Именно този показател, може да се превърне като фактор номер едно за подкрепа на икономиката в САЩ през 2008 г. Силният износ пък зависи от евтиния долар и от лихвеното ниво на основните търговски партньори в чужбина.

5. Жилищен пазар. Имотите бяха в основата на икономическото забавяне от последната година. Най-вероятно ще продължат да играят ролята на спирачка и през 2008 г. Средните цени на къщите в САЩ падат, а на пазара се появяват все повече непродадени имоти, заради слабото търсене и по-трудно отпусканите кредити.

Малко са онези анализатори, които са не мнение, че ще има значително подобрение в сектора през следващата година. Въпреки това, доста са онези, които предсказват достигане на дъното през 2008 г. и евентуално възстановяване на позициите към началото на 2009 г. Ако обемът от непродадени имоти на пазара започне да се съкращава, чак тогава това той ще спре да бъде такъв негатив за икономиката.

6. Потребителски разходи. Силното понижение на цената на имотите, все още не се е отразило на потреблението на американците. Ако обаче, проблемите в сектора на недвижимите имоти продължат, това ще се отрази и на покупателната сила. Обикновено, потребителските разходи, зависят най-вече от доброто състояние на пазара на труда, който предполага по-високо заплащане. Увеличаването на работните места, вече бележи забавяне, а икономистите очакват негативната тенденция да продължи и през цялата 2008 г.

В резултат на това, потребителските разходи могат да се свият до 17-годишно дъно, прогнозират някои анализатори. Най-песимистичните прогнози за жилищния пазар в момента са, спад на цените с до 20% през следващата година. В момента се води широка полемика, колко силно ще се отрази по-ниската цена на имотите върху потребителските разходи.

7. Правителствена подкрепа. Навременните и ясно насочени правителствени действия, могат да отклонят икономиката от пътя й към рецесията. Федералният резерв, приема заплахата от икономическото забавяне доста сериозно, като само за последните три месеца съкрати лихвеното ниво с 1 процентен пункт до 4.25%. Продължава борбата и за повишаване на ликвидността в междубанковия пазар, заради което се понижава дисконтовата лихва.

Скептиците са на мнение, че единствената помощ, която може се окаже на пазара, е свързаната с фискалната политика на страната. За съжаление, през следващата година ще се състоят изборите за президент (4 ноември 2008 г.), което означава че едва ли ще станем свидетели на големи раздвижвания във фискалната политика. Няма да има нито по-големи правителствени разходи, нито някакво по-осезаемо съкращение на данъците.