Гостоприемството си има цена: Германските икономисти предупреждават, че бежанската криза може да струва на страната твърде много.
Ханс-Вернер Зин от мюнхенския институт Ifo и Клеменс Фюст от Центъра за европейски икономически изследвания представиха своята калкулация на ситуацията.
Учените прогнозират увеличаване на фискалния товар върху германските данъкоплатци в размер на 17 милиарда евро годишно, ако бежанците бързо се интегрират на пазара на труда, информира Die Welt.
Но ако се направи друга сметка – включваща разходите за помощи, осигуровки и други за издръжката на един безработен бежанец цената може да скочи значително – „оценяване допълнителните разходи дългосрочно на 900 милиарда евро”.
Това е почти една трета от икономиката на страната. Ако положението се влоши допълнително, цената ще се увеличи още.
Една от основните причини за високите разходи е опитът от предишни бежански вълни. По правило пристигащите чужденци са по-слабо образовани от местните граждани. Ето защо по време на своя живот в страната те внасят по-малко данъци, но за сметка на това искат повече от общия бюджет.
Ето защо в Германия вече открито се заявява, че страната има нужда от хора, но само такива, които могат да й бъдат полезни. Поддръжниците на нов закон за ограничаване на притока на чужденци се увеличават, който предвижда изискване за квалификация.