
Инфлацията на годишна база в страните от валутния съюз е 0.6%, каквито бяха и прогнозните данни.
Но стойността на основният индекс на потребителските цени от, който са извадени цените на основните хранителни продукти и енергията е ревизирана в низходяща посока до 1.5% инфлация на годишна база през март, спрямо 1.7% в първоначалния доклад.
Инфлацията в целия ЕС през март е 1.3% през март, спрямо 1.85 през февруари, като месеното поскъпване на потребителските цени е 0.3%.
Според публикуваните днес от Евростат данни нито един от източноевропейските кандидати за членство в еврозоната няма нива на инфлацията достатъчно ниски, за да изпълни условията за членство във валутния съюз.
Според правилата на ЕС, новите страни членки на еврозоната трябва да имат среден процент на годишната инфлация за предходните 12 месеца, който е не повече от 1.5 процентни пункта над средното ниво за трите държави с най-ниска инфлация във валутния съюз.
През март, тези три страни са Португалия, с годишна инфлация от 1.9% и Холандия и Германия, всяка със средна годишна инфлация от 2.2%.
Това означава, че максималният процент на средна годишна инфлация за присъединяване към еврозоната през март е бил 3.6%, спрямо 3.8% през февруари.
Но в Полша годишния процент на инфлация е 4.0% (средното ниво за 12-те месеца до март 2009 г. спрямо средното ниво за 12-те месеца до март 2008 г.), в Унгария стойността на показателя е 5.0%, в Чешката република е 4.7%, а в България е 10.1%, като по-висока годишна инфлация имат само Латвия и Литва.
Инфлацията в региона вероятно ще намалява през тази година като следствие от свиването на икономическата активност, но в същото време и целевото ниво на показателя ще намалява с отслабването на ценовия натиск в Германия и другите страни от еврозоната.
ss23
на 17.04.2009 в 10:03:34 #1Супер малоумници са тези фич, да поставят Балтийските черни дупки пред България и Румъния. И защо сами инфлацията гледат - нали има и критерий държавния дълг да максимум 60% от БВП, някой сега теглят по 2)+ милиарда