От Fitch Ratings казаха, че делът на лошите заеми по кредитни карти в САЩ е достигнал рекорд от 10.44% през юни, увеличавайки разходите за застраховане на кредитите и свивайки маржовете на печалба за компаниите в сектора и до 10-годишни дъна, съобщи Financial Times.
Маржините на печалба на компаниите от продажба на извънбалансов дълг, обезпечен с кредити, през юни са намалели под прага от 5% за първи път след ноември 1998 г.
Растящите загуби от кредитни карти в последните месеци накараха банките в САЩ да се насочат към създаване на извънбалансови поделения, с които да превърнат стотици милиарди долари потребителски заеми в структурирани облигации, които да продадат на инвеститорите.
Най-лошият сценарий, пред който са изправени банките е нарастване на загубите от кредитни карти до нива, които да принудят извънбалансовите поделения да платят на облигационерите по-рано.
Citigroup, Bank of America, JPMorgan Chase и American Express са увеличили използването на заеми от кредитните карти като обезпечение за емисии от ценни книжа през последните няколко месеца.
Според анализаторите на Fitch, баките досега успяват да запазят печалбите си над опасно ниските нива и се подготвят за бъдещи загуби, заделяй допълнителни резерви, което значи, че пониженията на рейтингите може да бъдат избегнати.
Миналата седмица, Moody's Investors обяви, че нивото на несъбираемите кредити по кредитни карти в САЩ е минало 10% през май, достигайки за шести пореден месец, нов рекорден връх.
Компаниите за кредитни карти реализираха огромни печалби по време на кредитната експанзия, но сега губят милиарди.
балкандо
на 02.07.2009 в 11:00:11 #4Мъката продължава. Инвестирането стана толкова зависимо от кредитирането, че повече няма накъде. Кредитирането, по презумпция не може да е безкрайно, освен ако няма безкрайно печатане на пари. Печатането на пари ги обезценява. Сега започва един мъчителен процес по рекапитализиране и натрупване, от които да се възроди старият начин на инвестиране без заеми. За да не се повтарят тия събития, финансовата система ще трябва да се грижи поне 50% от инвестиционната дейност в бъдеще да е без кредит. Т.е. по-малка зависимост на бизнеса от банките. Това обаче противоречи на интересите на глобалния финансов картел. Де ще му излезе края.. ?
nikidanov
на 01.07.2009 в 15:45:50 #3Това че финансовата криза ще продължи е безспорно. Само че тя ще накара Америка да инвестира в зелени технологии, и излизайки от кризата ще бъде енерго независима както от арабите така и от СССР. А СССР докато се кефят и си въртят синджирчетата и се надяват на петрола и газа да им купува водката и този век, ще се сринат след кризата тотално.
БулаваSSNX30
на 01.07.2009 в 15:18:54 #2Кризата не само че няма да свърши, но и ще докара США до колапса, който преживя СССР. Да не говорим, че освен несъстоятелния икономически модел и неговата комична вече преекспонация, ще се сринат и културно-информационните достояния на юдоамериканизма...

nikidanov
на 01.07.2009 в 15:17:09 #1O-o-oпс, айде отначало финансовата криза, къде са тези които обясняваха как кризата свършва лятото на 2009 и как потича пак рога на изобилието. Жалко, много жалко за тях.