Заради многомилиардните загуби, свързани със слабостта на жилищния сектор в САЩ, американските банки чувствително намалиха отпусканите кредити за предприемачите, пише днес New York Times. Засегнати са дори първокласни компании, нуждаещи се от фондове за разширяване на дейността си и за наемане на нови служители.

По данни на Федералния резерв, двете най-съществени форми на ползван от компаниите кредит (търговски и промишлен кредит, отпускан от банките и краткосрочни търговски книжа отпускани без залог) са намалели общо с 3% през последната година: от $3.36 трилиона на $3.27 трилиона. Това е най-големият годишен спад от 2001 г., когато кредитно затягане придружи последната рецесия.

Оскъдността на кредита подсилва страданията на икономиката на САЩ. Лишаването на много компании от необходимия им капитал е свързано с ръст на безработицата. Проблемът за съжаление се проявява едновременно със спад на потребителските разходи във връзка със скъпия бензин, поевтиняващи имоти и трупащ се дълг на домакинствата.

Дори анализатори, доскоро оценяващи перспективата на американската икономика като полoжителна, се притесняват за развоя на събитията през втората част на 2008 г. "Достъпът до кредит и капитали е от базово значение за растежа. Ако този достъп бъде ограничен или блокиран, икономическата система понася удар".

Сега компаниите, разчитащи на кредит за финансиране на дейностите си, трябва да отложат плановете си за експанзия. Американският вестник дава пример с директор, който се е затруднил да намери $300,000 за закупуване на нов робот във фабриката си за домакински уреди в Балтимор (растящо и силно печелившо предприятие). Ако кредитът бе отпуснат, щяха да се открият три нови работни места - изтъква предприемачът, който е показан на снимката.

Само че бизнесменът е имал неудоволствието да работи с местен клон на закъсалата банка Wachovia ($8.9 млрд. загуби през второто тримесечие). По-рано служителите в кредитния отдел на банката са се натрапвали с предложенията си да го финансират. Сега отговорът на банковите служители е бил: „Казваме ‘не' на почти всеки". Предприемачът недоволства: „За тази цел Бог е създал банките - за този вид операции. Това нещо ще забави американската икономика".

Докато в началото на годината отпусканият от банките кредит на домакинствата и бизнеса е продължавал да нараства с двуцифрено значение спрямо предходното тримесечие, към средата на юни кредитът започва да спада с годишно претеглените над 6 процента.

Това означава, че кредитът за икономиката на САЩ е намалял с почти $150 млрд. - сума доста по-голяма от пакета с икономически стимули, който правителството отпусна на населението тази година.

Според експерти от финансовата индустрия, по-трудното отпускане на кредит от големите банки означава връщане към реалистичната оценка на риска. Години наред кредитните отдели в банките са били „ларж" към парите и като следствие ипотечната криза с евентуално $1 трилион загуби, не се забави.

Вече разполагаме и с обяснение защо кредитът е бил толкова леснодостъпен преди. Банките, чисто и просто, са продавали на пазара вземанията си заедно с рисковете им, затова не са били и толкова загрижени дали клиентът ще може да погаси задължението си. Само че ипотечната криза приключи с тази опция.

По-рано банките не си правеха труда да проверяват обявяваните сведения за доходи, а оценката на дълговите гаранции бе много халтава. В тази връзка сегашното затягане на кредитните условия е напълно разбираемо „връщане към корените" на банкерския бизнес.

Само че въпреки дългосрочната полза от подобна преоценка на принципите за отпускане на кредит, в краткосрочен период икономиката на САЩ ще си има проблеми. Според икономистите, след прекалено достъпния кредит, банките бързат, не винаги рационално и икономически оправдано, да се позиционират в другата крайност.

Федералната резервна система рязко намали лихвения процент, за да освободи паричния поток и да насърчи икономическата активност - но финансовата индустрия не следва ФЕД. Банките стискат доларите си и лихвените нива се катерят нагоре - както по ипотеките, така и за отпусканият на корпорациите дълг.

В примера, посочен по-горе, отказът да се финансира покупката на нов робот за предприятие, радващо се през последните години на двуцифрен ръст на продажбите, означава също така по-малко поръчки за производителя на автоматичното оборудване (фирма от Чикаго). По-малко ще са работните часове за шофьора, който доставя пратките в предприятието. Накрая, спадат и поръчките за реклама.

В американската икономика има знаци, че затягането на кредита се пренася от жилищния сектор в по-широки сфери на бизнеса. Компаниите със солидна кредитна история като цяло могат да получат кредити, но на по-високи лихви. А и трябва да чакат по-дълго за одобрение.

Последните данни от април сочат, че 55% от банките в САЩ са направили условията за отпускане на кредити по-строги. Според 70% от кредитните специалисти, кредитите за търговските и промишлените предприятия са станали по-скъпи. Обобщено казано, банките в САЩ вдигат летвата - но не само за своите клиенти, а и за представянето на цялата икономика.