
Бернанке определи няколко ключови фактора, които могат да окажат нежелан ефект върху потребителското търсене. Най-притеснителни в момента са: рекордната цена на петрола, по-ниските стойности на американските акции и слабостта на имотния пазар.
„При текущите икономически условия, може да се наложи използването на едно или няколко понижения на лихвеното ниво, за стабилизиране на пазара", коментира Бернанке. „Ние сме по-готови от всякога, да предприемем нужните стъпки, с които да осигурим икономическа стабилност и предпоставка за продължаващ растеж", продължи той.
Анализаторите приеха изключително добре искрените думи на банкера, като за пореден път обявиха становището си, че рецесията е вече факт, а не спорен въпрос. Позитивното в случая беше, че Бернанке е дал надежда на пазарите, че с правилни мерки, сегашната нестабилност може бързо да бъде преодоляна.
Американските капиталови пазари, успяха да направят добро възходящо рали след думите на Бернанке, но преди края на сесията върнаха част от печалбите. Индустриалният индекс Dow Jones прибави нови 117.78 пункта към стойността си и достигна ниво 12,853.09. Същевременно технологичният индекс Nasdaq затвори с 13.97 пункта на зелено до ниво 2,488.52.
Фючърсите на федералната фондова лихва, определят възможността за нейно смъкване с 50 базисни пункта на следващото заседание, на почти 85%. Припомняме, че Федералният резерв направи три смъквания на лихвата от септември до сега, като нивото в момента е 4.25%.
Изказването на шефа на ФЕД - Бернанке определено беше доста силно и даде ясен сигнал, за лошото икономическо развитие и за продължаващо понижение на лихвите. Това от своя страна хвана валутния пазар неподготвен и доларът изгуби над 1 цент от стойността си в рамките на няколко минути.
Еврото с лекота проби над важните технически подкрепи от $1.4750/55 и $1.4775/85, като достигна дневен връх вчера на $1.4818. Изключително силното и ясно изказване на Бернанке, че нещата в САЩ не са никак добре, нямаше как да бъде пренебрегнато и спекулантите побързаха да направят печалби срещу долара. Тази сутрин, курсът евро-долар се колебае около $1.4790 и само факта, че в краткосрочен план еврото изглежда леко "прекупено" може да ограничи временно ралито му към $1.4800/25 - ключовата зона на съпротива.
Бернанке не пропусна да похвали последната акция на ФЕД за увеличаване на ликвидността в кредитния сектор. Според неговите думи, огромните финансови инжекции в пострадалия от ипотечната криза сектор, дават първите положителни резултати. Той дори е намекнал, че смята да запази аукционите по предоставяне на краткосрочни заеми, за постоянно.
Неделчо Съботинов
на 11.01.2008 в 17:57:20 #8За каквото искаш и без това комуникационния процес с теб е сложен. Нямам желание да се занимавам повече. Приятна петъчна вечер ти пожелавам
Неделчо Съботинов
на 11.01.2008 в 17:18:02 #7Ами разбира се, че няма какво да разсъждаваш, при положение, че е много по-лесно да ръсиш безмислени думи в изречения. Много ефектно е. Пак ти казвам, изложи някаква по-смислена теза и ще я коментираме, не сме в селската кръчма да определяме кой какъв е, на базата кой може да изпие повече ракия и е по-гърмогласен.
theprestige
на 11.01.2008 в 15:18:27 #6Неделчо какво се чудиш на глупавите им коментари ха ха ха ха..... Погледни България и това ти е достатъчно. Ще дойде ден и това да те назоват Българин ще е достатъчна обида ....като едно време военен......
mc solaar
на 11.01.2008 в 15:07:12 #5добър ден ,Бернанке ! ние това много добре го знаем, от няколко години.... кажи го на дебелите хамбургероядци
Неделчо Съботинов
на 11.01.2008 в 12:53:30 #4Вместо да предполагате какво някой е пил и пушил, защо не изложите вашето становище и да поразсъждаваме. До тук от четирите коментара, единствено този на ФАЗАН-а е смислен.
палячо
на 11.01.2008 в 12:35:04 #3Ти остави водките, ми какво е пушил.
boris
на 11.01.2008 в 11:01:21 #2ФАЗАН Регистриран на: 26.06.2007, 18:09 ---------------------------------------------- Хубаво! Радвам се за господата американци.
ФАЗАН
на 11.01.2008 в 10:58:06 #1Сигурно е едно обаче, а то е, че след още няколко месеца американския износ ще се удвои, безработицата трайно ще намалее и резултатът ще е растеж на БВП. Това от своя страна ще засили инвестициите в много сектори от американската икономика.При положение, че производителноста в САЩ е най-висока в света, това ще доведе до бум на икономиката им. Корпоративна Америка има едно предимство което повечето други държави нямат.А то е, че 50% от приходите( че и повече) на американските корпорации идват от операциите им зад граница. Сега, това че потреблението в самите САЩ намалява, е добре защото това е пазар. Някои икономически сектори ще се оттърсят от кризата само по този начин.Естествено, че това за САЩ е рецесия, тъй като повечето акции ще се обезценят.Много хора които живеят от дивиденти ще се озъбят и ще фалират. Иначе казано САЩ ги очаква една оздравителна процедура (оттърсването от паразитни лапачи), която за жалост ще засегне и много икономики зависими от потреблението в САЩ.Говоря за Китай. А с новите регулации които Европа налага на китайския износ, ще очакваме и проблеми в Китай. ЗАБАВЯНЕТО ще е общо и това ще доведе до падането цената на енергийните суровини.От цялата работа печалбата пак ще е при държавите чиито, икономики работят най-ефективно. САЩ са хитри.САЩ са измислили бизнеса.Те умеят да печелят. Хората навремето бягаха там защото си мислеха, че има демокрация и свобода.Последните години обаче, такива неща няма.Въпрос на време е това да се промени. Един от щатските закони в АРИЗОНА гласи, че "... ако притежаваш оръжие, си длъжен да го носиш така, че всички да го виждат..." В различните щати е различно, но свободолюбивия дух на американците е навсякъде. ТОВА Е РАЗЛИЧНОТО В САЩ