Само за седмица брашното тип 500 е поскъпнало с 40,8% или 0,51 лева и към момента вече се продава средно за 1,76 лв./кг. Това е видно от актуалните данни към 13:50 на 11 март на сайта на Държавна комисия по стоковите борси и тържищата. Важно е да отбележим, че системата се актуализира през целия ден - в моментите, в които някое от тържищата в страната подаде информация цените се променят.
В началото на месеца Националната асоциация на зърнопроизводителите съобщи за блокиране на товарни кораби на българските пристанища и неофициалното възпрепятстване на износа на зърно от страната.
"Спирането на износа на зърно ще доведе до блокиране на пазара на зърно и до неплатежоспособност на сектора. Ефектът върху българските зърнопроизводители, които са заложили висока себестойност в тазгодишното производство, обусловена от високите цени на суровините (торове, горива, семена, препарати за растителна защита и др.), ще е пагубен, поради невъзможност за покриване на разходените вложения", коментираха от Асоциацията.
Съгласно оперативните данни на Министерство на земеделието количествата зърно в страната са достатъчни за осигуряване на продоволствената сигурност на населението през следващите две години. В допълнение, след три месеца се очаква и новата реколта от пшеница, за която е необходимо да се освободят складови вместимости.
Сериозно седмично поскъпване при олиото
Ако към 4 март литър олио се е продавал за 3,53 лв. бутилката, в момента средната цена е с близо 21% по-висока - 4,27 лева за литър.
Преди ден министърът на икономиката Корнелия Нинова съобщи, че производствената цена на литър олио е 2 лева. Според думите й цена от 5 лева в магазините е спекула.
"Твърдението, че спирането на износа от Украйна и Русия на слънчогледово семе, е причина за вдигане на цените е неоснователно. Имаме 1,5 млн. тона слънчогледово семе, което стига за 4,5 г. производство на олио", каза още тя.
Нинова обяви още, че Комисията за защита на конкуренцията и тази за защита на потребители ще започнат пълни проверки, а Агенцията по стокови борси и тържища ще тръгне по пазарите и складовете.
Tя ĸaзa, чe пpeз пocлeднитe дни coбcтвeницитe нa cлънчoглeдoвo ceмe и пpoизвoдитeлитe нa oлиo зaдъpжaт ĸoличecтвa в cĸлaдoвe и във фaбpиĸи в oчaĸвaнe дa ce вдигнe oщe пoвeчe нa цeнaтa y нac или в oчaĸвaнe дa гo изнecaт в чyжбинa нa пo-виcoĸи цeни. Πpичинaтa, пo дyмитe й e, чe в Eвpoпa и в cвeтa в мoмeнтa имa нeдocтиг нa cлънчoглeдoвo ceмe и cъoтвeтнo пoĸaчвaнe нa цeнaтa нa мeждyнapoднитe пaзapи.
Ръст на цените на олиото се наблюдава от доста време, като водещите фактори бяха поскъпването на слънчогледа, на тока за производството му и увеличението на заплатите в бранша.
Най-важният фактор обаче е войната между Русия и Украйна, които са главните износители на слънчоглед в света.