Президентът Джордж Буш скоро ще потърси близо $100 милиарда допълнителни помощни фондове за войната в Ирак и Афганистан, според съобщение от сряда на представители от Демократическата партия в Камарата на представителите, цитирано от Reuters.

„Подобно голямо изискване ще отбележи бързото покачване на разходите за войната в Иран, във време, когато обществената поддръжка е спаднала и Буш търси нови отговори за възпиране на насилието, което заплашва да излезе от контрол", пише Reuters.

В обширен доклад, критикуващ фискалните идеи и решения на републиканците, членовете на Демократическата партия са отбелязали, че Конгресът вече е одобрил $379 млрд. за войната в Ирак.

„Очаква се администрацията да отправи искането за допълнителни средства в началото на следващата година, което ще възлезе общо на $100 млрд. Поне три четвърти от тази сума ще подкрепят операциите в Ирак", се казва в съобщението.

Ако Белият дом поиска $100 млрд., това ще е значително по-малко от предварително очакваните искания за $130 млрд. от Пентагон.

Неотложните фондове, които вероятно Буш ще поиска от Конгреса в началото на февруари, ще се добавят към вече отпуснатите $70 млрд. за двете войни в настоящата фискална година, която започна на 1 октомври.

Демократите, които си осигуриха контрола през следващата година и на двете камари на Конгреса, са давали знаци, че ще подкрепят допълнителните средства за американските военни сили в Ирак и Афганистан, дори и изтеглянето от Азия да започне през 2007 г.

Въпросните $100 милиарда, ако бъдат отпуснати от Конгреса в добавка към вече одобрените средства, ще дадат най-големия годишен бюджет за Пентагон за военни операции в историята на САЩ - $447 млрд.

Докладът на Демократите, наречен „Наследството на Републиканците: лошото бюджетиране ще създаде тежести за идващите години", твърди, че макар средствата за Пентагон да са увеличени чувствително, готовността на американските войски не е била толкова ниска от десетилетия.

„Републиканците прекараха години в натрупване на милиард след милиард от данъчни намаления в ръцете на милионерите, докато националните приоритети бяха пренебрегвани", казва новият глава на Комисията за финансово разпределяне на Белия дом. „Ще ни трябват години, за да влезем отново в релси".

Една от критиките в доклада е, че военните дела на САЩ се финансират чрез извънредни фондове вместо с дългосрочна основа. Тъй като не винаги се отпускат исканите средства, а армията трябва да си „върши работата", се пренебрегват жизнени дейности като закупуване на ново оборудване.

Белият дом защити практиката за извънредните фондове, защото било трудно да се предвиди действителния обем на бъдещите военни разходи по време на годишните обсъждания на бюджета в Конгреса. Освен това не трябва бюджетът на Пентагон да се „привиква" към подобни големи суми, защото дори и след изтичането на военните операции в чужбина ще бъде търсено допълнително финансиране.