Президентът на САЩ Джордж Буш настоява, че страната не е в рецесия, но казва, че остава загрижен за представянето на икономиката, предава кореспондент на ББС от Ню Йорк.

Последните данни за заетостта от САЩ, които бяха публикувани вчера, показват, че броят на уволнените през месец февруари е най-голям от пет години насам.

Американските работодатели са зачеркнали 63,000 работни позиции от платежните ведомости за заплатите, сочат данните на Депертамента на труда. Заради жилищната и кредитната криза, през януари работните места в САЩ вече намаляха с 22,000 броя.

Надеждата на президента Буш е в потребителските разходи, които ще ускорят създаването на работни места. Неговият пакет от икономически стимули на стойност $152 млрд. трябва да даде ускорение на икономиката.

Най-показателното е, че Буш е бил достатъчно притеснен за икономиката на страната си, за да направи публично изявление пред медиите.

Само че според кореспондента на ББС, мнозина в Америка си задават въпроса дали президентската икономическа помощ не дойде твърде късно и дали ще има действителен ефект върху ежедневието, което изглежда все по-отчайващо.

За всички, осен най-богатите граждани на САЩ, Конгресът се разпореди да бъдат разпратени чекове с по $600 на човек, $1200 на двойка плюс $300 на дете. Очакванията на Буш са тези пари да се използват за потребление, което от своя страна ще ускори създаването на нови работни места.

Буш каза: „Ясно е, че нашата икономика се е забавила. Да се загубят работни места е болезнено и знам, че американците са загрижени за нашата икономика".

„Аз знам, че това е трудно време за нашата икономика. Но ние разпонзахме проблема рано и осигурихме ‘допълнителна инжекция'".

Анализаторите очакваха през февруари да бъдат създадени нови работни места и затова новата статистика подсили страховете от рецесия. Най-много работни места са загубени в производството, строителството и търговията. Броят им задушава откритите нови работни места в други сектори, включително образование, здравеопазване, свободно време и правителствена служба.

Анализаторите изтъкват, че ако американското правителство не бе се погрижило да създаде 38,000 нови работни места, данните за февруари щяха да са далеч по-лоши. Пол Ашуорт от Capital Economics коментира, че най-обезпокоителното в целия доклад са данните за намалели работни места в частния сектор 101,000 през миналия месец. „Спад от този магнитуд говори за рецесия".

Отново през февруари, 450,000 безработни са спрели да си търсят работа и затова безработицата в официалните изчисления е паднала от 4.9% на 4.8%.

Минути преди публикуването на доклада на Департамента на труда, Федералният резерв на САЩ обяви, че ще отпусне още повече средства на комерсиалните кредитори чрез аукциони. Централната банка се надява, че така големите банки ще имат по-лесен достъп до фондове, ще отслабне ефекта на кредитния недостиг - който на свой ред затруднява консуматорите и бизнеса да теглят кредити.

ФЕД заяи, че увеличава количеството пари предоставяно в аукционите на банките до $50 млрд. от първоначално планираните $30 млрд. в периода 10 - 24 март.

Според анализаторите, централната банка на САЩ може да намали лихвите отново на заседанието си на 18 март. За да се стабилизира най-голямата икономика на света, от началото на тази година лихвите бяха понижени от 4.25% на 3%. Главен икономист от Nomura Securities International разсъждава: ФЕД ще охлаби монетарната политика - въпросът е колко още и колко бързо.