От Българската стопанска камара уточняват, че призивът на председателя й Божидар Данев от преди два дни бил насочен само към държавния сектор, информира News.bg.

Припомняме, в свой анализ за ситуацията у нас в понеделник, Данев призова да не бъдат изплащани коледни надбавки и 13-а заплата, тъй като това би се отразило пагубно на икономиката ни.

Тогава Данев обясни, че очаква цените в страната да се понижат, това ще донесе и по-ниска инфлация. Тъй като производителността на труда на българската икономика изостава от ръста на заплатите, "изключително опасно" било да се предоставят повече средства на потребителите.

Днес обаче, председателят на БСК заяви, че това се отнасяло само за работещите в бюджетната сфера и цели ограничаване на държавните разходи.

Това е било изрично подчертано от него във всичките му изказвания, заедно с дадени примери за оповестени вече в публичното пространство подобни намерения (напр., Народно събрание, Министерство на отбраната и др.), заявяват от пресцентъра на БСК.

Тъй като Данев обоснова изводите си със статистика за цялата икономика на страната, кой би си помисли, че е говорил само за държавния сектор?

Според БСК, заради намаляването на международните цени, на покупателната способност на българите и заради насочването на голяма част от средствата към депозити, „натискът на потребителите върху пазара ще се намали", т.е инфлацията ще е само 6.7% за цялата година, което очевидно предполага да няма увеличения на заплатите.

Нещо „изключително опасно за българската икономика" според Божидар Данев правят работодателите, които плащат на работниците си 13 заплата по Коледа или празнични надбавки в края на годината - научихме в понеделник.

Сега БСК прави обратен завой : "Що се отнася до частния сектор, напротив - считаме, че всякакво увеличение на доходите би подкрепило вътрешния пазар и би допринесло за туширане на ефектите от икономическата криза".

Ако у гражданите изказването на Данев предизвика по-скоро недоволство, то  инвеститорите могат да бъдат доведени до паника; с непретеглените си думи БСК практически оказа негативно влияние върху и без това намаляващите инвестиции в България.

За разлика от Данев, вчера главният икономист на ОИСР Клаус Шмид-Хебел заяви, че правителствените стимули, насочени срещу последиците от тежката рецесия, трябва да вкарат по-голям паричен поток в потребителите.

Икономистът обясни, че консуматорите с по-ниски и средни доходи ще изхарчат по-голяма част от средствата, който получат от правителството, в сравнение с високодоходните групи. Най-развитите икономики ще излязат от кризата, предоставяйки повече кеш на хората. В България отново логиката е преобърната.

Така се стига и до въпроса дали основния фундамент на икономиката на България е потребителското търсене и свободният пазар - или държавната машина и централизираното преразпределяне на средства.

С призива си да не бъдат изплащани Коледни надбавки и 13-а заплата, както и с прогнозите за катастрофическа безработица (за разлика от видения само преди година космически растеж), Данев обърква и без това доста противоречивата представа на хората за финансовото и икономическото състояние на страната.

Подобни изказвания, заедно с негативния имидж на страната, който я преследва като буреносен облак, могат да предизвикат  върху икономиката ни такъв ефект, какъвто и световната криза не би могла да окаже.

Анализатори вече говорят за това, че предчуствията за икономическите трудности, които се задават срещу България, за драстичен ръст на безработицата и връщащи се от чужбина потоци емигранти, се ползват от работодателите като удобен претекст  за натиск върху заплатите и правата на работниците.