През миналия месец Бангладеш се превърна в града, станал дом на първата в света клетъчна кула, изградена изцяло от доста нетрадиционен материал - от бамбук. Постройката обаче е ясен знак, че Азия може едновременно да се справи с две от големите си предизвикателства - с обновяването на инфраструктурата и с използването на възобновяеми ресурси.
Проектираната от малайзийската фирма Edotco и Бангладешкия университет за инженерни науки кула е била построена за едва 12 дни в сравнение със срока от средно 28 дни за традиционните структури от стомана. В същото време изграждането й е отнело много по-малко енергия.
Нещо повече - докато се отглежда бамбукът произвежда кислород, докато извличането на стомана има негативен ефект върху околната среда. Също така на същото място, където е било отсечено растението, след шест месеца вече е израснало ново.
Компанията вече има планове да изгради още бамбукови структури и планира да представи иновативните си кули и на други пазари, на които оперира, като Мианмар и Шри Ланка.
"Надяваме се, че тази кула ще вдъхнови строителните фирми и ще ги накара да се фокусират върху възобновяемите ресурси", коментира шефът на Edotco Суреш Сиду, цитиран от CNBC.
В цяла Азия и конкретно в Китай бамбукът се използва за строежи от векове. През 2007 година правителството в Пекин построи първия мост, по който могат да минават и превозни средства, изцяло направен от растението.
Подобен опит имат и държави извън континента. Мексиканският музей на номадството е най-голямата сграда в света, направена от бамбук.
Използването на материала може да бъде особено ценно за развиващите се страни на най-големия континент обаче, като от Азиатската банка за развитие изчисляват, че до 2030 година ще бъдат инвестирани 26 трилиона долара за изграждането на инфраструктура, която да стимулира икономическия растеж.
В същото време строителните компании в региона все повече се убеждават, че използването на устойчиви възобновяеми материали за публични проекти е практично решение на фона на дефицита на суровини.