37 на сто от европейците искат да работят за себе си - ако имаха такава възможност, четирима от всеки десет европейци биха искали да работят за себе си.Оползотворяването на този потенциал би увеличило с милиони нови фирми сектора на малките и средните предприятия (МСП) в ЕС, които понастоящем наброяват близо 21 милиона предприятия.

Различни спънки спират европейците да изберат самостоятелната заетост, най-вече страхът от фалит и опасността от непостоянни доходи.

Днес заместник-председателят на Европейската комисия Антонио Таяни представи експресно проучване на Евробарометър „Предприемачеството в ЕС и извън него", в което също се отбелязва, че през 2009 г. повече европейци (45 на сто) са искали да бъдат самостоятелно заети лица, съобщава пресслужбата на ЕК.

За три години броят им е намалял с 20 на сто, което отразява по-неблагоприятните стопански перспективи при сегашната икономическа конюнктура.
Въпреки това и сега милиони европейци обмислят възможността да започнат да работят за себе си, тъй като това би им дало лична независимост, по-добри доходи и свобода сами да избират къде и кога да работят.

За да се възобнови икономическият растеж и да се осигурят по-високи равнища на заетост, Европа има нужда от повече предприемачи. Най-много нови работни места в Европа - четири милиона годишно, разкриват нови дружества, най-вече малки и средни предприятия (МСП).

Заместник-председателят на Европейската комисия Антонио Таяни представи днес план за действие за подкрепа на предприемачите и за решителни промени в предприемаческата култура в Европа.

В плана се подчертава възловата роля на образованието и обучението за израстването на нови поколения предприемачи и се предвиждат конкретни мерки за подпомагане на начинаещи предприемачи сред младежите, жените, хората в напреднала възраст, мигрантите и безработните. Поради високата безработица в ЕС остават неоползотворени ценни човешки ресурси, особено сред жените и младите хора. В плана са заложени и мерки за преодоляване на пречките пред предприемачеството, включително амбициозни стъпки за улесняване на стартиращи и нови предприятия, за по-успешно прехвърляне на собствеността върху предприятията, по-добър достъп до финансиране и възможности да се даде втори шанс на добросъвестни предприемачи, изпаднали в несъстоятелност.

Заместник-председателят на Европейската комисия Антонио Таяни, който отговаря за политиката в областта на предприемачеството и промишлеността, заяви: Посланието е пределно ясно - повече предприемачи означава повече работни места, повече иновации и по-голяма конкурентоспособност. За да се заеме с предприемачество и да осъществи идеите си, човек трябва да поеме голям личен риск и да вложи големи усилия. Предприемачите са героите на нашето време. В исторически план предприемачеството е и най-мощният фактор за икономически растеж. Затова искаме да го направим привлекателна и достъпна възможност за европейските граждани. Това е основното послание на нашия план за действие. Ако успеем да разгърнем предприемаческия потенциал, с който разполагаме, можем да възстановим икономическия растеж в Европа.

Образованието по предприемачество е стимул за създаването на повече нови дружества
Между 15 и 20 на сто от учениците, които по време на средното си образование са участвали в програма за създаване на малко предприятие, впоследствие започват собствена стопанска дейност. Техният брой е от три до пет пъти по-голям в сравнение с броя на предприемачите като процент от общото население.

Висшето образование в областта на предприемачеството може да стимулира създаването на високотехнологични предприятия и дружества с интензивен растеж, като подпомага развитието на стопански „екосистеми", партньорства и отраслови сдружения.

В плана са застъпени шест основни области, в които е необходимо да се предприемат действия за създаването на благоприятна среда за развитие на предприемачеството.