Във връзка с протестите след декемврийските сметки за ток и неяснотата в ценообразуването,  разговаряме с енергийния експерт от гражданското движение ДНЕС Георги Христов.

Той е бил съветник в министерство на енергетиката, финансов директор в Агенция за социално подпомагане и Управител на Булгарстрой комплект.

Как ще коментирате назначението на нов председател на ДКЕВР?

Конкретното назначение не мога да коментирам, въпреки че наистина се появи този скандал. Днес по време на общественото обсъждане на новите наредби за регулиране цените на електроенергията и газа, ние заявихме, че ако така продължава кадровата политиката в енергетиката на кадрово и методично равнище ДКЕВР ще останат един бушон.

Очакваме в най-скоро време да се тръгне в правилната посока, като ние сме предложили редица промени в законодателството и останалата нормативна уредба. Ако тези мерки не бъдат предприети ние ще останем на същото положение

Какви са вашите предложения?

Ако хвърлим опглед върху структурата на енергетиката у нас ние е видим че тя е доста разпокъсана. Имаме министерство, Български енергиен холдинг, ДКЕВР, производител, разпределители дружества,  търговци и това се прави целенасочено без да се отчитат интересите на крайните потребители. Само можете да си представите колко гладни и жадни хора има по тази верига

В тази връзка ние искаме да се промени методът на ценообразуването и да не се прилага този за осигуряване на минимално норма на възвращаемост на капитала, а да се прилага калкулативния способ. Той, според нас, е най-правилен и най-точен, които отразява точното отчитане на всички разходи които се правят по веригата от производителя до крайния клиент и да не се признават харчове, които не съществуват.

Как ще коментирате това че електроразпределителните дружества са и търговци (макар юридически да са отделни дружества) и по този начин увеличават броя на посредниците във веригата?

Точно тука трябва да се направят проверки. По тази схема разпределителното дружество на ЧЕЗ отчита над 200% ръст в печалбата си за декември, а в същото време търговското дружество е почти на загуба. Тези проверки трябва да установят защо те шмекеруват вътре в дружествата си и по този начин ощетяват крайните потребители.

Ако оставим на страна това, има и незаконни методи за увеличаване на сметките. При електромерите например няма никаква гаранция, че не се манипулират. При нас достигнаха два сигнала от хора, заварили инкасатори от дружеството с уреди за отчитане на електромерите.  На въпрос към инкасаторите „какво правите", те са избягали.

Защо според вас се бавят сметките за януари и дали е възможен политически натиск в тази посока?

Политиката стои като генератор на процесите в цялата тази система, така че съвсем е възможно в случая да става въпрос за това.