Енергийната криза, в която се намира Китай, изглежда като поредния шок за световните вериги на доставки, коментират експерти. Заводите във втората по големина икономика в света, която е и най-големият глобален износител на електроенергия са принудени да пестят електроенергия чрез ограничаване на производството, предават световните агенции.
Най-малко 20 китайски провинции и региони, които представляват над 66% от брутния вътрешен продукт на страната, са обявили някаква форма на прекъсвания на електрозахранването. Към момента те са насочени предимно към потребителите от тежката промишленост, съобщава Bloomberg Intelligence.
А причините за това са рекордно високите цени на въглищата, които принуждават производителите на електроенергия да намалят производството, въпреки нарастващото търсене. Същевременно, някои райони в страната са спрели изцяло потоците на електроенергия, за да постигнат целите за намаляване на вредни емисии.
Прекъсванията идват в момента, когато световните производителите и износители на стоки буквално се надпреварват в търсенето и предлагането на всичко - от облекло до играчки и продукти, свързани с ваканционното пазаруване в края на годината. Те не спират да се борят със затруднените вериги за доставка. А те от своя страна са затруднени още повече, поради нарастващите разходи за суровини, дългите закъснения на пристанищата и недостига на транспортни контейнери.
Същевременно в Китай местните производители предупреждават, че строгите мерки за намаляване на потреблението на електроенергия ще намалят производството в икономически централи като провинциите Дзянсу, Чжецзян и Гуандун, които заедно представляват почти една трета от брутния вътрешен продукт на страната и вероятно ще повишат цените. Увеличава се и броят на на фабриките, които имат цялостна липса на електроенергия.
Една част от китайските производители се оплакват, че им е все по-трудно да продават стоките си в чужбина, заради спиращото производство. Друга част казват, че са принудени да вдигат цените в името на оцеляването на бизнеса им.
Проблеми имат всички, дори гигантът Apple. Операциите по сглобяване на iPhone в Китай започнаха да намаляват консумацията си на енергия. От компанията заявиха, че предприемат енергоспестяващи мерки, за да се съобразят с политиките на местното правителство.
Световните анализатори коментират, че недостигът на електроенергия и блокирането на пристанищата неизбежно ще се отрази както на тежките индустрии като алуминия и стоманата, така и на всички сектори надолу по веригата. Колкото до икономиката на Китай, тя вече е натоварена почти до краен предел.