Външните министри на страните членки на Европейския съюз одобриха на заседание днес т. нар. "синя карта" за привличане на висококвалифицирани емигранти от развиващите се страни. Тя трябва да конкурира американската зелена карта, съобщи представител на ЕС, цитиран от Ройтерс.

"Синята карта" цели да направи съюза по-конкурентноспособен в борбата със САЩ за привличане на специалисти в областта на технологиите и здравни работници от развиващите се страни.

След премахването на граничния контрол ЕС трябва да се концентрира върху установяването на общоевропейска политика, която да стимулира имиграцията на висококвалифицирани специалисти.

Условието за получаване на "синя карта" е конкретно предложение за работа. След две години притежателят на "синя карта" ще има право да започне работа в друга страна-членка на ЕС, за което, обаче, също се изисква конкретна оферта.

След пет години в ЕС притежателите на "синя карта" ще могат да кандидатстват за дългосрочно разрешение за престой, като ще бъде без значение дали петте години са прекарани в една или няколко страни-членки на ЕС.

За "синя карта" имат право да кандидатстват хора с висше образование и най-малко 5 години трудов стаж в съответния бранш. Ако работникът/служителят няма висше образование, но отговаря на поставеното условие за придобит трудов стаж, също получава правото да кандидатства за "синя карта".

Към момента страните членки самостоятелно решават дали да допускат до трудовия си пазар чуждестранни висококвалифицирани специалисти и на какви условия трябва да отговарят кандидатите за работа. Едно от тях е, например, работникът/служителят да получава заплата, която е с един път и половина по-висока от средната брутна заплата в страната, в която той кандидатства за работа.

Висококвалифицираните чуждестранни работници съставляват 1,7% от мигрантите в ЕС, в Австралия те са 9,9%, 7,3% в Канада и 3,2% в САЩ, сочат данни на Евросъюза.

Анализаторите обаче считат, че "синята карта" няма да бъде достатъчна за привличане на висококвалифицирани служители и не може да конкурира американската зелена карта, защото предоставя достъп само до една държава-членка на ЕС.