Дали най-голямата енергийна компания на Германия E.on и френският доставчик Gaz de France са си поделили зад кулисите европейския енергиен пазар и така са попречили на конкуренцията? От дълго време Европейската комисия храни подобни подозрения. Сега формално е даден ход на разследване за образуване на картел, информира бизнес секцията на германската медия Spiegel.

Европейската общност в Брюксел твърди, че има съзнателно нарушение на член 81 от договора на ЕС за начини на поведение, които ограничават конкуренцията. Възможното нарушение е, че E.on и GdF са се споразумели да не продават природен газ на националния пазар на другия.

Подобно споразумение и съответното икономическо поведение би могло да се отнася основно за доставките на газ по тръбопровода Megal, който принадлежи на E.on и GdF и доставя природен газ през Чехия и Австрия за Южна Германия и Франция.

Началото на разследването идва след проверка през 2006 в Германия и Франция. Комисията подчертава, че разследването не означава „неоспорими доказателства за нарушение" срещу конкурентното право на ЕС.

Обаче възможността да има нарушение все пак съществува и тя трябва да се разследва отблизо, счита изпълнителният орган на ЕС.

Ако компаниите, които сега могат да вземат официално становище към обвиненията, бъдат признати за виновни в поведение пречещо на конкуренцията, ги заплашва глоба в размер до 10% от годишните приходи, което предвид размера им означава милиардни суми.

В неправомерните практики според съобщението на ЕС може би са замесени и дъщерните компании на акционерното дружество E.on, сред които E.on Ruhrgas и E.on Gastransport, както и Средно-европейското дружество за пренос на газ Megal. Подозрение има и към дъщерните фирми на Gaz de France и към самия френски концерн.

От E.on са изказали позицията, че делото на ЕС срещу образуване на картел вече не е меродавно, тъй като има за основа едно споразумение с 32 - годишна давност. През 1975 година е било сключено споразумение за транспортиране на газ през тръбопровода Megal. Обаче преди няколко години съглашението е било развалено, защото вече е нямало практическа стойност.