Пет държави имат потенциала да сменят Русия и Саудитска Арабия и да се превърнат в енергийните свръхдържави на бъдещето.
Списъкът е съставен от германското издание „Шпигел Онлайн“ и коментиран от експерт на „Дойче Банк“.
„Проблеми за шейхове и деспоти“
„В много страни по света се променя системата за енергийно снабдяване и тези световни промени ще окажат влияние върху глобалното разпределение на силите“, твърди изданието. Мнозинството експерти смятат, че енергоносителите и занапред ще бъдат евтини, защото има гигантско предлагане, но бавно растящо търсене. Колкото по-дълго се запази тази ситуация, толкова повече проблеми ще имат шейховете и деспотите, както и тези демократични страни, които залагат на износа на енергийни суровини.
Много държави в момента развиват собствени източници на енергия, а някои други в качеството си на доставчици на индустриална продукция печелят все повече от подема на вятърната и слънчева енергетика и от растящия брой електромобили, пише „Шпигел“. Изданието посочва 5-те страни, които в средносрочна перспектива биха могли да играят в световната енергетика по-важна роля от тази, която днес играят Саудитска Арабия, Русия и други големи износители на енергоносители.
Индия: азиатският гигант залага на въглища и слънце
Индия за момента е известна със своята енергийна бедност, стотици милиони нейни жители дори нямат достъп до електричество. Но настоящият премиер Нарендра Моди обяви развитието на енергетиката за свой личен приоритет. За да намали зависимостта на страната от вноса на енергоносители, той планира да се увеличи значително добива на въглища.
Едновременно с това се залага на слънчевата енергетика. Мощността на инсталираните в страната слънчеви батерии трябва да нарасне до 2022 г. от днешните 5 до 100 ГВт. Тогава при яркото полудневно слънце те ще могат да изработват електроенергия колкото 100 ядрени централи. Инвеститорите от цял свят започват да инвестират отсега в най-различни проекти – от малки инсталации в отделни селца до гигантски слънчеви централи, които вече произвеждат ток по-евтино, отколкото ТЕЦ-овете на въглища.
САЩ: държавата на технологичните революции
Защо САЩ? Те вече не са ли енергийна свръхдържава? - задава риторичният въпрос германското издание. И отговаря: да, ако се съди по обемите на потребление, но само частично по обемите на производство. Въпреки шистовата революция, една четвърт от търсенето все още се удовлетворява за сметка на вноса. Но САЩ вече напълно задоволяват своите нужди от природен газ, който в близките години все по-активно ще се изнася в чужбина. Вече е разрешен и износът на петрол
В същото време САЩ са един от пионерите в областта на екологичната чиста енергия. Броят на вятърните и слънчевите станции расте бързо, компанията „Тесла“ построи най-големият в света завод за производството на литиевойонни акумулатори за електромобили, производството на електрически коли и зелената енергия като цяло все повече интересува такива технологични гиганти като „Епъл“ и „Гугъл“. „Всичко това усилва Америка и отслабва класическите енергийни свръхдържави“, констатира „Шпигел“.
Китай: усвояване на всички енергийни източници, особено възобновяемите
Китай с ударни темпове усвоява най-различни енергийни източници и си е поставил големи цели, констатира изданието и дава няколко примера. Към 2025 г. КНР възнамерява да увеличи мощността на вятърните централи до 350 ГВт, а слънчевите до 2020 г. – до 200 ГВт. Едновременно се планира да бъдат пуснати в експлоатация 40 АЕЦ.
Сред развиващите се пазари Китай вече е лидер в областта на зелената енергетика, нещо повече тази страна настойчиво се стреми оборудването за тях да се произвежда от китайски компании. Големите запаси от редки метали съдействат за бързо растящото производство на литиевойонни акумулатори, ветрогенератори и електромобили.
Чили: силен вятър, ярко слънце и гигантски запаси от литий
Природата щедро е дарила Чили с постоянни ветрове, изключително силно слънчево излъчване и най-големите в света запаси от литий. Първите два фактора вече са превърнали тази страна в един от световните лидери в областта на ВЕИ, която се развива там с помощта на частните инвестиции, а не държавните субсидии, подчертава „Шпигел“.
А благодарение на добива на литий в пустинята Атакама, Чили се превръща в незаменим износител от световно значение.
Германия: план-чертеж за енергетиката на бъдещето
Германия се прочу по света със своята политика на „енергиен обрат“, т.е. отказ от ядрената енергетика и форсирано преориентиране към ВЕИ. „Този гигантски проект служи не само като нагледен образец, но и като отрицателен пример“, подчертава „Шпигел“. Като цяло във Федералната република се създава с помощта на многомилиардни инвестиции, включително и частни, „уникална в света система, комбинираща централизирано и децентрализирано енергийно снабдяване“.
Ако вървящото с пълна пара преустройство на отрасъла се увенчае с успех, другите индустриално развити страни ще получат нещо като план-чертеж, а германските компании ще спечелят от износа на съответното ноу-хау и оборудване, по-конкретно, за ветроенергетиката. „Бъдещият статут на енергийните свръхдържави ще се определя не толкова от суровините, колкото от техниката и идеите“, твърди онлайн изданието на „Шпигел“.
„Любопитен сценарий, но пристрастен към електроенергетиката“
“Статията съдържа доста интересни аргументи, струва си да се замислиш над представените сценарии. Но ярко изразената пристрастност по отношение на електроенергетиката се набива на очи, а за производството на топлинна енергия и горива за транспортните средства не се говори почти нищо“. Така коментира пред ДВ изводите в статията Йозеф Ауер, енергиен експерт от Аналитичния център на „Дойче Банк“ във Франкфурт на Майн.
Той не предлага свой списък с бъдещи енергийни свръхдържави. Гледната точка, че едни енергоносители ще бъдат заменени от други е твърде опростена, категоричен е експертът. „В бъдеще населението на Земята, което продължава да расте, ще използва всички достъпни източници на енергия, при това в много по-голям обем, отколкото днес“, добави Ауер.
Текстът е публикуван от агенция БГНЕС. Заглавието е на редакцията на Money.bg