Европа гледа в бъдещето, опитвайки се да изгради два изкуствени "енергийни острова" в Северно и Балтийско море. Сега планира да навлезе ефективно в тази област, за да трансформира съоръжението за производство на офшорна вятърна енергия и захранване в електрическите мрежи на няколко страни. Те са посредници към бъдещите взаимосвързани системи за възобновяема енергия.
Изкуствените острови ще действат като точки за свързване и превключване на офшорни вятърни електроцентрали към пазарите на електроенергия на сушата. Това са местата, предназначени за събиране на вятърната енергия, както и за нейното разпространение. От тези случаи енергийният остров Борнхолм и островът Принцеса Елизабет са блестящи примери за нов подход към прилагането на системи за възобновяема енергия, пише Еconews.
Енергийният остров Борнхолм край бреговете на Дания трябва да осигури до 3GW на Германия и Дания, като погледът е насочен и към други държави. Принцеса Елизабет, разположен на 45 км от белгийското крайбрежие, ще събира енергия от бъдещи офшорни вятърни паркове като безусловен интерконекторен център за споделяне на енергия между страните.
Строителството на този остров вече е започнало и подготвителните работи за полагането на солидна основа трябва да отнеме около 2,5 години. Островът ще бъде "оборудван" с хибридни интерконектори с променлива дълбочина като Nautilus, който свързва Великобритания и TritonLink с Дания, когато са в експлоатация. С тези междусистемни връзки Европа не само ще търгува с електроенергия, но и с най-добра ефективност и надеждност на енергията. Кабелите на вятърната централа са свързани с мрежата на брега Elia на остров Принцеса Елизабет.
Проектът Bornholm Energy Island на Energinet и 50Hertz ще се превърне в ценен, ако не и решаващ енергиен актив за европейския континент. Този конкретен остров ще може да генерира електричеството, необходимо както за Дания, така и за Германия. Когато започне да функционира, Bornholm Energy Island ще помогне за минимизиране на зависимостта на компаниите от изкопаеми енергийни източници и допълнително енергийно сътрудничество между държавите, като по този начин изгради ефективна и екологична енергийна система.
Въпреки факта, че енергийните острови са свързани само с Европа, те представляват глобална промяна в приоритета към устойчивата енергия. Copenhagen Infrastructure Partners има за цел да разработи около 10 проекта за енергийни острови в Северно море, Балтийско море и, потенциално, Югоизточна Азия. Отличителната черта на тези острови е предоставянето на опитни технологични решения и ново мащабиране на вятърната енергия, базирана на морето, което прави офшорната вятърна енергия по-достъпна и достъпна.
Завършването на тези острови всъщност ще доведе революция в начина, по който човечеството създава сила, разпределя я и я консумира с цел създаване на устойчив свят за следващите поколения, според ECOnews.