„Комуникацията" - така се нарича ключовият елемент на новата стратегия на ЕС по енергията и промяната в климата. Тя отправя предложение за действия пред европейските членове и цялата международна общност за предотвратяване на глобалното затопляне от невъзвратими последици. Това означава да се сведе ефектът от глобалното затопляне до не повече от 2 градуса по Целзий спрямо пред-индустриалните времена. Ползвана е информация от паметна бележка на ЕС.

Централното предложение на Комисията е да се намалят емисиите от парникови газове от страна на индустриализираните държави с 30% до 2020 спрямо нивата от 1990. ЕС трябва да поеме водеща роля, като се задължава да намали собствените си емисии с 20%, която стойност трябва да се увеличи до 30% ако се стигне до удовлетворително международно споразумение.

В по-дългосрочен период, до 2050, емисиите трябва да бъдат намалени до половината от нивата през 1990.

Комуникацията е предназначена за Съвета на Европа, който ще се състои на 8 и 9 март в Брюксел. Съветът на лидерите на ЕС ще трябва да реши за подхода за енергийна политика и промяната в климата. А въпросното решение ще е базово за глобалното съглашение за редукция на парниковите газове след изтичане на споразумението от Киото през 2012.

Преди това, Комуникацията ще се дискутира от министрите по околната среда на ЕС на 20 февруари в Брюксел.

Според Комуникацията, намаляване ефекта от глобалното затопляне до 2 градуса е технически възможно и в икономическо отношение желателно, ако международната общност действа единно. Както показа последният доклад на Стърн, ползите от борбата с промените в климата многократно надхвърлят разходите, направени за тази цел. Отлагането на действието в дългосрочен период ще увеличи икономическите разходи и ще доведе до необратими физически увреждания.

Водещата роля в борбата срещу промените в климата и намаляването на емисиите трябва да поемат икономически развитите държави. Но развиващите се пазари не могат да останат встрани.

За да се контролира промяната в климата, от централно значение е да се спре изцяло изсичането на тропическите гори през следващите две десетилетия и след това да се пристъпи към залесяване. В момента обезлесяването допринася за 20% от глобалните емисии на парникови газове, повече отколкото транспорта. ООН трябва да се намеси.

Ключовият инструмент за постигане на целите по климата по икономически ефективен път са схемите за търговия с емисии на ниво компании като EU ETS. Международната рамка за борба с промяната в климата след 2012 трябва да направи възможна съпоставимата търговия с емисии от различни региони. Европейският EU ETS ще е гръбнака на мрежата за глобалната търговия с въглеродни емисии. Обхватът на механизъма от протокола в Киото трябва да бъде продължен след 2012 - в рамките на цели национални сектори вместо в индивидуални проекти.

Комуникацията посочва и начините, по които емисиите в ЕС ще се намаляват и по-нататък:

  • да се подобри енергийната ефективност на ЕС с 20% до 2020 в съответствие с Плана за действие за енергийна ефективност, приет от Комисията през октомври 2006;
  • да се повиши делът на възобновима енергия до 20% към 2020;
  • да се насърчава промишленото улавяне и депониране на въглерод;
  • да се засили и разшири схемата на ЕС за търговия на емисии;
  • да се ограничат емисиите от транспорта чрез действия фокусирани към автомобилите, гражданската авиация и транспортните горива;
  • да се увеличи бюджета на ЕС за борба с промените в климата, изследвания за енергия и транспорт след Седмата рамкова програма за изследванията, която изтича през 2013.