Федералният резерв съкрати лихвеното ниво с 0.25 процентни пункта до 2%, което бе напълно според очакванията на пазара. Припомняме, че в началото на годината американската лихва бе 4.25%, а през септември 2007 г. все още на 5.25%. В краткия си коментар след заседанието, шефът на централната банка Бернанке, като че ли даде дългоочаквания сигнал, че това е последното лихвено понижение за този цикъл.

"Бързото понижаване на лихвеното ниво в комбинация с допълнителните фискални мерки, би трябвало да подкрепят икономическия растеж в средносрочен план", коментирал е Бернанке в комюникето след срещата днес.

Важно е да отбележим, че монетарната комисия вече не използва думите "съществуват рискове от продължителна икономическа слабост" в изказването си. Вместо това отново се въвеждат предупрежденията за инфлационен натиск, което е ясен сигнал за непромяна на лихвената ставка в краткосрочен план и дори първо нейно покачване към края на годината.

В общи линии инвеститорите останаха очаровани от поредния "подарък" на Федералния резерв, а Wall Street подскочи в минутите след официалното съобщение. Dow Jones удари нивото от 13 000 пункта за първи път от януари насам, но след това последва бързо осребряване на печалбите и спад до нивата около 12 850 пункта.

Хубаво е да не забравяме, че по време на последните лихвени съкращение, ФЕД постепенно намаляваше скоростта, с която сваля лихвата. На последното заседание (18 март) лихвената ставка се раздели с 0.75 процентни пункта от стойността си. Въпреки че днес имаше малък процент вероятност за непромяна на лихвата, Бернанке и компания решиха да направят още един жест към икономиката в желанието си да ускорят стабилизацията й.

Според последните данни излезли по-рано днес, щатското БВП е нараснало с 0.6% през първото тримесечие, което е повече от първоначалните очаквания за 0.4%. Инфлацията също е регистрирала покачване, което рано или късно ще започне да притеснява Федералния резерв. Все още болшинството от анализатори смята, че икономиката няма да избегне рецесията и съвсем скоро ще излязат първите доказателства за това.

Доларът направи опит за пробив под подкрепата от $1.5540 спрямо еврото, но последвалото осребряване на доларови печалби изпрати курса над $1.5630. Петролът продължава да отчита загуби, като в момента се търгува за $114.55, а златото е на ниво от $875 за трой-унция.