България е изправена пред социална криза след продължителна рецесия, заяви пред Ройтерс кандидат-президентът на БСП Ивайло Калфин. Най-бедната държава членка на ЕС беше принудена да замрази пенсии и заплати, тъй като високата инфлация и увеличаващата се безработица подложиха на допълнителен натиск ниските доходи, отбелязва агенцията, цитирана от БГНЕС.

"Наистина е тревожно, че след икономическата криза България навлиза в социална криза, която може да има непредвидими последици. Обедняването е драматично. Много хора изпадат зад борда и трудно свързват двата края всеки месец", заяви бившият външен министър.

Той се стреми към президентския пост, който е предимно церемониален, но резултатът от изборите ще бъде показател за парламентарните избори през 2013 г., коментира още Ройтерс и допълва: Калфин е най-близо в социологическите проучвания след главния претендент за президентския пост Росен Плевнелиев, кандидат на управляващата партия ГЕРБ, и според анализаторите следващият президент на балканската страна най-вероятно ще бъде излъчен след балотаж между двамата на 30 октомври.

Калфин похвали постигнатата от ГЕРБ фискална стабилност, но заяви, че тя е дошла с цената на убиването на малкия и среден бизнес и е увеличила пропастта между бедни и богати в страната.
"Трябва да се даде възможност на хората с най-ниски доходи да си поемат въздух, това ще съживи вътрешния пазар и вътрешното търсене и ще има положителен ефект върху икономиката", изтъкна още кандидатът на левицата.

Калфин, който е икономист по образование, твърди, че увеличаването на доходите ще подобри вътрешното търсене и ще засили възстановяването, след като водена от износа икономиката на страната регистрира слаб растеж от 0,2% миналата година. През 2010 г. страната беше поставена на последно място в ЕС по БВП на глава от населението от гледна точка на покупателната способност, равняваща се само на 44 на сто от средното за Евросъюза. Около 42 на сто от 7,4-милионното население на България изпитват остро материално лишение спрямо 8 на сто от гражданите на ЕС като цяло, отбелязва още Ройтерс.