Докато в САЩ добивът на шистов газ е на път да революционизира енергийния сектор, Европа се раздира от съмнения. Така Старият континент рискува да проспи новите тенденции в бранша, предупреждават експерти.
В английския курорт Бат, известен с минералните си извори, страхът е голям. На карта е заложен поминъкът на района, в който туризмът играе ключова роля. Причината за притесненията на хората: Великобритания е решила да стане водеща сила в Западна Европа в добива на неконвенционални газови залежи.
Малко преди Коледа министърът на енергетиката Едуард Дейви отмени временната забрана за сондажи по оспорвания не само на Острова метод, наречен фракинг. При него залежите от газ се освобождават чрез разбиване на шистовите скали, чрез вкарване на химикали и вода под налягане на голяма дълбочина. В САЩ този метод предизвика истинска революция на енергийния пазар.
Противниците на фракинга се опасяват, че химикалите, използвани за разбиването на скалните маси, могат да причинят замърсяване на подпочвените води. През 2011 година първите пробни сондажи край английския град Блекпул дори предизвикаха слабо земетресение. Правителството в Лондон обаче се надява на нова енергийна революция 40 години след началото на петролната треска в Северно море. И наистина - геоложки проучвания доказват, че земните недра на Острова крият големи залежи на шистов газ. До няколко години Лондон може да издаде десетки лицензи за добив на газ, а министърът на финансите Джордж Озбърн вече обяви щедри данъчни облекчения за всеки инвеститор в сектора.
Енергийна революция?
С подкрепата си за оспорвания способ за добив на газ британският кабинет се отличава коренно от повечето европейски правителства. В Германия например надделява скептицизмът, а Франция направо забрани фракинга. В източната част на континента правителствата на България и Румъния наложиха временен мораториум върху добива на шистов газ, с което спряха устрема на американския енергиен гигант Шеврон (Тексако). В същото време привържениците на фракинга предупреждават, че Европа рискува да проспи новата революция в енергийния сектор.
САЩ бяха първите в света, които започнаха индустриален добив на шистов газ. В резултат на това природният газ в САЩ днес е със 70% по-евтин от този, който Германия е принудена да внася отвън. С подобни на фракинга методи американците вече успяват да достигнат и до по-трудно достъпните залежи на нефт. През ноември 2012-та Международната енергийна агенция прогнозира, че в близките няколко десетилетия САЩ могат да станат напълно независими от вноса на петрол и газ.
В Германия и много други европейски страни акцентът се поставя на друго място - върху природата: съображенията не са икономически, а екологични. Германското министерство на околната среда например настоява за забрана на фракинга във всички вододайни зони.
Въгледобивът е далеч по-вреден
Британският експерт по въпросите на енергийните източници от университета в Оксфорд Дитер Хелм смята екологичните задръжки на европейците за доста спорни: "Блокирайки залежите от шистов газ, ние вредим на природата много повече. Да не говорим, че въгледобивът е далеч по-вреден за околната среда, отколкото добивът на шистов газ", посочва ученият.
Засега не е много ясно какви залежи на шистов газ крие в земните си недра Европа. Повече яснота могат да дадат пробните сондажи. Прогнозите обаче са многообещаващи: Международната енергийна агенция допуска, че така нареченият неконвенционален газ, към който спада и шистовият, ще удвои газовите резерви на Стария континент.
Геолозите от германската държавна Агенция за полезни изкопаеми предполагат, че залежите в Германия са между 0,7 и 2,3 млрд. куб. метра. Това е количество, което напълно би покрило енергийните нужди на страната за 30 години напред, ако приемем, че потреблението се запази на днешното ниво.
bah
на 13.01.2013 в 19:06:27 #7Българите собствено производство зеленчуци нямат тръгнали да посагят на газа,който е на политиците!Ако искате газ яжте боб и пърдете повече.И овцете произвеждат газ,но никой не им е дал повече от това, което се полага на една овца.Цял живот хората казват на онова, което е вече заграбено,че е тяхно собствено и не свалят розовите си очила.
okokopko
на 13.01.2013 в 13:16:56 #6статията си е чиста пропаганда, зашита с бели конци. Наивниците, дето си мислят, че това ще е "техния газ" ще зяпат като улави, като разберат че техния газ им излиза само от задните части. По същия начин същия тип хора бяха излъгани от Царо, Боко, пя им идиота с китарата Жорж, сега РЗС го замества.... не се ли научихте!??
Силен Българин
на 13.01.2013 в 11:31:36 #5Този, който добива газ в България, който и да е той, няма никаква сметка да го изнася, ако в страната има купувач. Причината е че транспортирането ма газа значително го оскъпява - транспорта е скъп. Сравнения със златото са напълно неподходящи. Затова добития газ в България ще се използва само в България и ще се изнася само ако има излишък.
Икономист
на 13.01.2013 в 11:18:13 #4x-man, много си прост мой човек, по-лошото е че не го и осъзнаваш! Значи допускаш, че имаме 800 тона злато и това трябва да смъкне световните цени на златото?!? Нещо не схващам олигофрениите ти Първо, ако има метод който дистанционно да проучи цялата територия на България в дълбочина примерно 7-8 километра, то сигурно ще се окаже, че в недрата ни има много повече тонове злато и какви ли не други полезни изкопаеми. Само че има няколко ''малки'' проблема, първо къде точно се намират тези изкопаеми и второ как ще ги извадиш, така, че да не излязат примерно 2 пъти по-скъпи от тези (злато или други полезни ресурси) които са на международните пазари. Иначе и Китай и Русия и въобще всяка страна разполага с много повече природни ресурси и доказани и предполагаеми, но освен всичко друго трябват технологии и знания как да ги извадиш от недрата така, че да не ти излязат по-скъпи, отколкото се продават на международните пазари. Ама какво обяснявам на тотални олигофрени, които си представят как изпъждаме една фирма добиваща злато у нас, ''отиваме'' ние там, почваме сами да си ''копаем'' и продаваме златото и ставаме Швайцария на Балканите. ОЛИГОФРЕНИ!!!
x-man
на 13.01.2013 в 07:27:57 #3Една малка тайна, залежите в Челопеч се оценяват на 800 тона.... това нещо ще бъде извадено и изнесено и някой ще спечели десетки милиарди, като междувременно ще плати няколко милиона... защо медиите не реват, защо НИКОЙ не повдига въпроса... и защо когато някой повдигне въпроса, нещата бързо се потулват?!
x-man
на 13.01.2013 в 07:25:00 #2@Лайнометов Ти си пълен глупак... нищо няма да видим от този шистов ГАЗ, всичко ще заминава за износ... нито цената ще се промени, нито ще спрем да купуваме от Руснаците. В момента в България се добиват огромни количества злато, от това цената му паднала ли е?! От това нещо остава ли в България?! Мислиш ли че на концесионерите им пука за нас??? Оправданието както винаги ще бъде, "Ние сме пазарна икономика и държавата не може да диктува цените." В момента концесионерите които добиват злато в България, плащат някаква смешна сума и изнасят всичкото злато, което никога повече няма да се върне тук. Ти лично нещо усещаш ли от това... мизерстващите пенсионери усещат ли, изобщо каква е ползата от това нещо?! Само и единствено се трови природата... така ще бъде и със шистовият ГАЗ. Народеца изобщо няма да усети промяна към по добро.
качамака
на 11.01.2013 в 22:12:19 #1Тоя газ и да го има,ние българите нищо няма да видиме от него...Ще го експлоатират чужденци и ще ни го продават колкото струва руския метан.