Германия се превъоръжава твърде бавно, за да се противопостави на Русия и ще й трябва цял век, за да изгради части от военния си инвентар до нивото отпреди 20 години. Това се казва в доклад на мозъчен тръст. Анализът на Института за световна икономика в Кил (IfW), цитиран от stripes.com, казва, че Германия едва успява да възстанови оръжията, които изпраща, за да подпомогне военните усилия на Украйна - например запасите от системи за противовъздушна отбрана са спаднали рязко. Страната и не харчи достатъчно за това.

"Това, от което Европа се нуждае сега, е постоянно, значително и незабавно увеличение на редовните разходи за отбрана на Германия до поне 2% от БВП", коментира Гунтрам Волф, водещият автор на доклада. "Трябва да сме наясно - всеки подход на "бизнес както обикновено" би бил небрежен и безотговорен пред лицето на руската агресия."

Руското нахлуване в Украйна през 2022 г. доведе до "zeitenwende" или историческа повратна точка в отбранителната политика в Берлин, като канцлерът Олаф Шолц обяви нов специален фонд от €100 милиарда за укрепване на въоръжените сили на Германия. Но едва през миналата година Германия започна да повишава значително своите разходи за отбрана и да достигне целевите нива на разходите на НАТО, се посочва доклада.

Изследователите казват, че е твърде малко и твърде късно. Години на съкращаване и скромно превъоръжаване означават, че германската армия, е на път да възстанови способностите си от 2004 г. в бойни самолети след 15 години, в танкове след 40 години и в артилерийски гаубици след 100 години.

Германия имаше 423 бойни самолета през 2004 г. в сравнение с 226 през 2021 г., както и 2398 бойни танка през 2004 г. в сравнение с 339 през 2021 г. и 978 гаубици през 2004 г. в сравнение със 121 през 2021 г., според инструмента за проследяване на военните поръчки на Института Кил.

Германското правителство е поръчвало средно годишно по 14 бойни самолета, 49 танка и 8 гаубици от началото на войната в Украйна.

Междувременно руската военна машина е увеличила производството до степен, в която може да произведе толкова оръжия за шест месеца, колкото всички въоръжени сили на Германия могат да разполагат в момента, според доклада.

Рекорд: Германия изнесе оръжия за близо 12 милиарда евро през 2023 г.

Рекорд: Германия изнесе оръжия за близо 12 милиарда евро през 2023 г.

Кои са основните вносители?

Русия е в състояние спокойно да изразходва по 10 000 патрона на ден на бойното поле, без да се страхува от спад на инвентара си, докато Германия би изразходвала годишното си производство на боеприпаси в рамките на 70 дни при същата скорост на стрелба, смятат изследователи.

Докладът критикува германското бюджетно планиране и казва, че отбранителната индустрия не може да разшири достатъчно производствения си капацитет, тъй като не е ясно колко пари Берлин ще е готов да похарчи за военните, след като неговият специален фонд за отбрана бъде изчерпан.

"Дългосрочното планиране и ефективната система за доставки са от съществено значение за изграждането на промишлен капацитет", коментира Волф.

Институтът Кил алармира и за нарастващата бойна мощ на Русия. Капацитетът на Москва да произвежда системи за противовъздушна отбрана с голям обсег се е удвоил, а капацитетът й за производство на танкове се е утроил. Освен това е увеличил капацитета си за производство на дронове с над шест пъти, според доклада. Нарастващият опит на Русия и арсенал от свръхзвукови и хиперзвукови ракети, които са разрушителни и трудни за прихващане, представляват голям риск за НАТО, казаха изследователи.

Според Мориц Шуларик, президент на института Кил, най-големият европейски доставчик на военна помощ за Украйна Германия, се нуждае от годишен бюджет за отбрана от най-малко 100 милиарда евро годишно, за да възпира надеждно Русия. Германия предвиди 52 милиарда евро в редовния си бюджет за отбрана тази година. "Zeitenwende" или епохалната промяна във военните разходи, обещана от германското правителство през 2022 г., досега се оказа празна реторика", казва той.

"Мирът ще настъпи, когато режимът в Москва разбере, че не може да спечели агресивни войни в Европа по военен начин. За това Германия и Европа се нуждаят от надеждни военни способности.