Година след като разгневени жители на Шри Ланка нахлуха в резиденцията на президента и направиха така, че той да бъде свален от власт заради тотален срив на икономиката, днес улиците на острова са някак тихи. Огромните опашки по бензиностанциите липсват, няма и продължителни прекъсвания на тока, пише Reuters.

Централната банка на страната очаква икономиката да възобнови растежа си, след шест тримесечия на свиване, докато паричните преводи в чужбина нарастват заедно с броя на туристите. Преминало ли е обаче най-лошото?

Въпреки че икономистите смятат, че страната е преминала най-тежкия период от кризата, нейните проблеми далеч не са решени. Разходите за храна, здравеопазване и жилища под наем са много високи и продължават да нарастват, равнището на бедност се е удвоило през последната година  продължава да расте, докато преговорите за реорганизиране на осакатяващото дългово бреме на правителството са изправени пред несигурност.

"Донякъде има стабилност, но това означава, че няма екстремен недостиг, няма опашки за гориво и няма 13-часови прекъсвания на електрозахранването", коментира Рехана Тоуфик - икономист в мозъчния тръст Advocata Institute.

Изпадналата в неплатежоспособност Шри Ланка иска да въведе руската платежна система "Мир"

Изпаднала в неплатежоспособност държава иска да въведе руската платежна система "Мир"

Възможно е картата "Мир" да бъде въведена в около 20 страни в света

"Инфлацията намалява, но в сравнение с нивата отпреди кризата разходите за живот са много високи и доходите не растат. Повечето от бедните хора в Шри Ланка са сред най-тежко засегнатите."

Шри Ланка потъна във финансова криза, след като пандемията от Covid-19 унищожи туризма, а паричните преводи от граждани, работещи в чужбина, намаляха.

Войната в Украйна повиши рязко цените на вноса, особено на горивата. През март 2022 година хиляди излязоха на улицата, за да излеят гнева си от продължителните прекъсвания на тока и спираловидните цени и да призоват семейство Раджапакса, което доминираше политиката на страната през по-голямата част от последните 20 години, да напусне властта.

След седмици на протести и постоянно влошаване на кризата президентът Готабая Раджапакса избяга в чужбина, като официално се оттегли на 13 юли.

Той беше заменен като президент от своя министър-председател Ранил Викремесингхе, който въведе реформи и договори от Международният валутен фонд (МВФ) през март спасителен пакет на стойност $2,9 милиарда.

Шри Ланка обяви фалит. Финансовата криза, опустошаваща страната се задълбочава

Тази островна държава официално обяви фалит

През последните дни хората се редят на опашки с часове, за да се опитат да си набавят бензин, докато цените на основните хранителни продукти са скочили повече от два пъти.

Въпреки че увеличенията на цените постепенно намаляват, те все още са високи. Разходите за електроенергия, които скочиха с 65% през февруари тази година, остават трудни за семействата с ниски доходи, въпреки намалението им с 14,2% през юли.

Ключовият индекс на инфлация беше 12% през юни и се очаква да достигне едноцифрено число през юли, след като достигна връх от 70% през септември и след пребазиране през февруари.

Но разходите за храна, облекло, здравеопазване и жилище остават високи. Инфлацията при храните достигна рекордно високо ниво от 95% през септември и въпреки че после спадна, статистиката през юни показва, че продължават да растат. Подобна е ситуацията и при цените на дрехите, медицинските услуги, жилищата.

Нарастващите разходи оказват влияние върху бедността, която почти се удвои от миналата година насам. Според Световната банка тази година бедността може да се покачи до 27,4% тази година.

В новата си инициатива за подпомагане на бедните правителството заяви, че ще въведе програма за директни парични трансфери на около 2,3 милиона семейства по-късно този месец и обеща да харчи $680 милиона годишно за тяхното благосъстояние.

Но критиците казват, че месечните дарения, които са по $8 на ден са крайно недостатъчни.  

На този фон Шри Ланка трябва да преработи голяма част от външния си дълг от $36 милиарда, който включва $12,5 милиарда международни държавни облигации и $11,3 милиарда двустранен кредит, дължим предимно на Китай, Япония и Индия.

А дотогава икономиката на Шри Ланка, ориентирана към износа, се очаква да се свие с още 2% за годината, след като вече се сви със 7,8% през 2022 година. Износът спадна с 11%, главно поради спад от 16,5% в продажбите на дрехи за ЕС и САЩ.

Към момента наистина изглежда, че колебливото икономическо възстановяване на Шри Ланка не води наникъде.

Руска авиокомпания купува националния авиопревозвач на Шри Ланка?

Руска авиокомпания купува националния авиопревозвач на Шри Ланка?

Към момента не се извършват преки полети между двете страни