20 хил. нови работници са нужни в строителството през тази година и български фирми са готови да наемат на свободните работни места и виетнамци, каза пред Дарик радио заместник-председателят на Българската строителна камара Иван Бойков.

Въпросът за наемане на виетнамски работници в България няма да се включва в меморандума за сътрудничество между българското и виетнамското трудово и социално министерство, който беше обсъден от експерти веднага след пристигането на българската делегация. Това е така, защото общите правила на Европейския съюз не позволяват воденето на сепаративна политика в областта на пазара на труда.

Български работодатели, обаче, и в момента могат да наемат виетнамци на работа по общия ред при липса на кандидати - българи или граждани на други държави от ЕС и след получаване на разрешение от Агенцията по заетостта, чийто изпълнителен директор Сотир Ушев също е в Ханой. Според информация от агенцията през 2007 г. е било издадено само едно разрешение за работа на виетнамец, защото е нямало други искания. През тази година вече има искания от „Оргахим" - Русе за 29 зидари и от „Русенска корабостроителница" за 32 електрозаварчици от Виетнам.

Според виетнамската статистика 75 хил. са новите работници от Виетнам в чужбина през 2007 г. Общо половин милион от 85 милионното виетнамско население работи извън страната в 40 държави, главно в Япония, Корея, Тайланд, Малайзия и Близкия изток.

През последните 16 години 23 млрд. щатски долара са били преведени от работещи в чужбина виетнамци в родината, като само за 2006 година сумата е почти 4,5 млрд. долара. Работната сила във Виетнам е млада и наброява около 43 млн. души, като всяка година още близо 1,5 млн. работници излизат на пазара на труда.

Въпреки големия икономически ръст, отчитан от виетнамските власти и световните пазари, първите впечатления от столицата Ханой са за повсеместна бедност, която очевидно тласка младите да си търсят работа в чужбина, включително да разчитат и на възобновяване на прекратените преди 18 години трудови и социални отношения с България при настоящето посещение на Масларова.